Noha azoknak a munkavállalóknak, akik Magyarországon minimálbérért dolgoznak, nincs könnyű helyzetük anyagilag, hiszen ez a bér igen csekély a megélhetéshez, mégis érdemes összevetni a világ többi minimálbérével a miénket.
A Picadi összegyűjtötte a világ 64 országának minimálbéreit, ezekből pedig statisztikákat készített, hogy látni lehessen, egy-egy ország aktuálisan mekkora minimálbérrel rendelkezik, és hogy a tavalyi értékhez képest mennyit növekedett ez az összeg.
Mi a helyzet a világban?
Amennyiben a növekedés arányát vizsgáljuk, azt láthatjuk, hogy a legnagyobb mértékben Nigériában növekedett a minimálbér, azonban ennek összege még mindig kritikusan alacsony, mindössze ? magyar forintba átszámolva ? körülbelül 22 ezer forint, annak ellenére, hogy idén 64,8 százalékkal megemelték azt az összeget, amennyit legalább kapnia kell egy munkavállalónak.
Számos olyan ország van, ahol a minimálbér nem változott a tavalyi évhez képest. Ezek közé az országok közé tartozik az Egyesült Államok, Peru, Dél-Afrikai Köztársaság, Spanyolország, valamint Lettország. Kazahsztánban sem emelkedett idén a minimálbér összege, azonban az igazsághoz hozzátartozik, hogy ebben az országban az infláció miatt ennek az összegnek a vásárlóereje csökkent, mi azt jelenti, hogy noha ugyanannyi pénzt kapnak a minimálbérért dolgozók, ennyi pénzért a drágulások miatt kevesebb terméket tudnak megvásárolni, tehát gyakorlatilag a fizetésük értéke csökkent.
Külön kiemelendő, hogy Chilében is jelentősnek mondható a minimálbér emelése, ennek okát azonban a szakértők nem a gazdaság javuló helyzetéhez kötik, hanem a kényszerhez, amit az országos erőszakos zavargások és tiltakozások eszközölhettek ki.
Hol helyezkedik el Magyarország?
Amennyiben azt vizsgáljuk, hogy az adott országokban milyen arányban növekedett a minimálbér, úgy a 64 ország közül Magyarország a 25. helyen áll. Ha ezt az értéket össze kívánjuk hasonlítani más országokkal a régiónkból, akkor azt láthatjuk, hogy növekedés szempontjából megelőztük?
- Csehországot, ami a 27. helyen áll,
- romániát, ami a 30. helyen áll,
- valamint Szlovéniát, ami a 36. helyen áll.
A régiónkból a többi ország előttünk végzett, azaz Lengyelországban, Szlovákiában, Horvátországban, Szerbiában és Ukrajnában magasabb arányú volt a minimálbér emelkedése, mint Magyarországon.