A nyári időszakban megnő a nyaralók iránti kereslet, azonban az igen magas ingatlanárak miatt az önerőből történő finanszírozás nem mindenki számára lehetséges. Ilyen esetekben jön szóba a banki hitel, illetve merül fel a kérdés, hogy vajon lehet-e támogatásból nyaralót vásárolni.
Jelzáloghitel nyaraló vásárlására is igényelhető, azonban a feltételek ebben az esetben szigorúbbak, mint egy lakásvásárlásra igényelt jelzáloghitel esetében. A lakástámogatások jellemzően nem fordíthatók nyaraló vásárlására, két okból. Egyrészt a lakástámogatások esetében feltétel, hogy a vásárlást követően, minimum 10 évig a támogatással érintett ingatlanban kell lakni életvitelszerűen, és ezt lakcímkártyával igazolni is kell, másrészt a legtöbb lakástámogatás lakóingatlan megnevezésű ingatlan megvásárlására használható fel, üdülő vagy nyaraló megvásárlása nem finanszírozható belőle.
Falusi CSOK és CSOK Plusz hitel
A preferált, ötezer főnél kevesebb lakosságszámú településeken lakáscélok megvalósítására elérhető a Falusi CSOK, azonban a vonatkozó jogszabály szerint ez a támogatás kizárólag lakás megvásárlására fordítható, ami azt jelenti, hogy az ingatlan-nyilvántartásban üdülő vagy nyaraló besorolású épületet a támogatásból nem lehet vásárolni. Ez kiküszöbölhető lenne lakóház megnevezésű épület vásárlásával nyaraló céljára, ám a támogatás másik idevonatkozó feltételét – nevezetesen azt, hogy a támogatás igénylőjének és gyermekeinek a támogatással érintett ingatlanban kell élnie legalább 10 évig, és ezt lakcímkártyával is alá kell támasztani – nehezebb lenne teljesíteni.
A kedvezményes, maximum 3%-os kamatozású CSOK Plusz hitelnél ugyanez a helyzet. A hitelből a futamidő alatt érkező második, valamint minden újabb gyermek után 10-10 millió forintot engednek el, ezzel a támogatással Magyarországon bárhol vásárolható ingatlan lakáscélra. Az ingatlan megnevezésére vonatkozó feltételek azonban megegyeznek a Falusi CSOK idevonatkozó feltételeivel, azaz a nyaralóként és az üdülőként besorolt épületek megvásárlása a támogatásból nem finanszírozható. Ráadásul a CSOK Plusz hitel esetében a bentlakásra vonatkozó feltétel még szigorúbb is, mivel e támogatás igénybevételével az igénylőnek vállalnia kell, hogy a hitel teljes futamideje alatt a támogatással érintett lakásban fog életvitelszerűen élni.
Illetékmentesség és kedvezményes lakásáfa
Az illetékmentesség és a kedvezményes lakásáfa sem érvényes a nyaralókra, az új építésű nyaralók esetében sem. Az illetékmentesség a Falusi CSOK és a CSOK Plusz hitel felhasználásával történő ingatlanvásárlás esetén jár, ezekkel a támogatásokkal azonban nyaraló nem vásárolható. A kedvezményes, azaz a 27% helyetti 5%-os, új építésű lakásokra vonatkozó áfa pedig szintén kizárólag lakóingatlanok esetében jár. Létezik azonban olyan támogatás, melynek segítségével nyaraló is vásárolható.
Babaváró hitel
A kamatmentes, maximum 11 millió forint összegű Babaváró hitel, mivel szabad célú kölcsön, felhasználható nyaraló vásárlására is.
Fontos tudni, hogy a hitel kamatmentes a futamidő első 5 évében, és amennyiben 5 éven belül gyermek születik, ez a kedvezmény a futamidő teljes időtartamára érvényben marad. Lényeges információ ezen kívül, hogy a második gyermek születésekor a fennálló tartozás 30%-át, a harmadik gyermek érkezésekor pedig a teljes fennálló tartozást elengedik. További kedvezmény, hogy az első két gyermek születésekor kérelmezni lehet a törlesztési kötelezettség szüneteltetését 3 évre.