ZSEBREMEGY.HU
  • Címlap
  • Állami támogatások
  • Személyi kölcsön
  • Hitelek
  • Jó tudni
  • Rendszeres ellátások
  • Fizetős utak
  • Adózás
  • Rövid hírek
NÉPSZERŰ:
  • Meddig érvényes egy bankkártya, és mit kell tudni az új bankkártyáról?
  • Bankszámlanyitás otthonról – Az ügyintézés menete
  • Kinek éri meg alapszámlát nyitni?
  • Mire érdemes odafigyelni az életbiztosítás megkötésekor a biztos védelem érdekében?
  • Így kamatozhat a folyószámlán álló pénz
  • Pénzügyek nyomon követése – Mit árul el a bankszámlakivonat?
  • Az 5%-os lakáshitel feltételei és igénylése
  • Tippek az otthon fenntarthatóságának és energiatakarékosságának növelésére
ZSEBREMEGY.HU
  • Címlap
  • Állami támogatások
  • Személyi kölcsön
  • Hitelek
  • Jó tudni
  • Rendszeres ellátások
  • Fizetős utak
  • Adózás
  • Rövid hírek
ZSEBREMEGY.HU
nyugdíjmegtakarítás 2024
Nyugdíjmegtakarítási lehetőségek 2024-ben

Nyugdíjmegtakarítási lehetőségek 2024-ben

0
By on Jó tudni

Több tízezer ember indít nyugdíjmegtakarítást évente, hogy nyugdíjba vonulása után ne kelljen aggódnia a csökkent bevétele miatt. Az optimális konstrukció kiválasztásához elengedhetetlen az alapos tájékozódás, a különböző alternatívák megismerése.

2023. októberében a nettó átlagjövedelem, kedvezmények nélkül, 375 ezer forint, míg az öregségi nyugdíj átlagösszege 211 ezer forint volt. Nem mindegy tehát, hogy a még aktív, kereső korban biztosításra kerül-e egy nyugdíjcélú kiegészítő jövedelemforrás.

Napjainkban hazánkban hozzávetőlegesen 1 millió 600 ezer ember rendelkezik ilyen megtakarítással. Azok számára, akik még csak fontolgatják e lépés megtételét, ösztönző lehet, hogy ha már korán az öngondoskodás mellett döntenek, aránylag kis összegű befizetésekkel akár a több tízmillió forintot is elérheti a megtakarításuk, mire szükség lesz rá.

Önkéntes nyugdíjpénztár

A legnépszerűbb nyugdíjelőtakarékosság napjainkban az önkéntes nyugdíjpénztár (ami nem azonos a magánnyugdíjpénztárral), egymillió feletti taglétszámmal. E megtakarítási forma előnye, hogy költségei kimondottan kedvezőek, a megtakarítások egyszerűen kezelhetők, a minimum befizethető összeg pedig jellemzően havi 10 ezer forint alatt van.

Közös jellemző a nyugdíjcélú megtakarítások esetében, az éves befizetésekre vonatkozóan, a 20%-os állami támogatás személyi jövedelemadó-visszatérítés formájában történő igénybevételi lehetősége. Ez 300 ezer forintos éves – azaz havi 25 ezer forintos – befizetés esetén 60 ezer forint visszaigényelhető összeget jelent. Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében a visszaigényelhető személyi jövedelemadó maximum összege 150 ezer forint/év, mely korlát az önkéntes nyugdíjpénztárakra, valamint az egészségpénztárakra együttesen érvényes.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak tagjai jellemzően 3-6 portfólió közül választhatnak, melyek között alacsony kockázatú és alacsony hozamú, valamint magasabb várható hozamú és magasabb kockázatú portfóliók is találhatók.

További közös jellemzője a nyugdíjcélú megtakarításoknak az, hogy a megtakarítás idő előtt történő felvétele többnyire jelentős szankcióval jár. Így működik az önkéntes nyugdíjpénztár is, az első tíz év során, a tagok a számlájukról nem vehetnek fel pénzt, lehetőségük nyílik azonban tagi kölcsön igénylésére. Adómentesen hozzájuthatnak a megtermelt hozamokhoz a tíz év letelte után egyszeri alkalommal, majd újabb egy-egy alkalommal, háromévente. Adófizetési kötelezettség keletkezik ugyanakkor a tőke felvétele során. Amennyiben a pénztártag pénztárba történő belépése óta minimum 10 esztendő eltelt, valamint nyugdíjjogosultságát megszerezte, lehetőség van adómentes nyugdíjszolgáltatásra.

Az erre való jogosultság esetén a pénztártag kérhet fix összegű, rendszeres járadékfizetést, de egyösszegű kifizetést is. Amennyiben az összegyűjtött megtakarításra éppen nincs szükség, nem szükséges a számláról pénzt felvenni, így a befektetés tovább dolgozhat.

Nyugdíjbiztosítás

2014 óta léteznek nyugdíjbiztosítások, ez alatt az idő alatt hozzávetőlegesen 500 ezren választották ezt a fajta megtakarítást. Itt is igénybe vehető a 20%-os adójóváírás, mely évente legfeljebb 130 ezer forint lehet.

E piacon jellemzően 12-15 ezer forint a minimálisan befizethető havidíj. A nyugdíjbiztosítások jellemzője, hogy egy többnyire alacsonyabb összegű kockázati életbiztosítást is tartalmaznak a megtakarítás mellett, így a havonta befizetett összeg nagy része a megtakarítást növeli, a kisebb része pedig a kockázati életbiztosítás díját fedezi.

Az elérhető befektetések között szélesebb választék található a nyugdíjbiztosítások piacán, akár 20 eszközalap is a rendelkezésre áll, amelyből összeállítható a saját portfólió. Sok esetben árupiaci alapok és ingatlanalapok is megtalálhatók a kínálatban, és szinte a világon bárhonnan elérhetők a kötvény-, illetve részvénybefektetések. Ahhoz, hogy a megtakarító hozamelvárásának, valamint kockázattűrőképességének megfeleljen a portfólió, fokozott körültekintéssel kell megválasztani azt a szerződés megkötése előtt.

Nyugdíjbiztosításból a futamidő vége előtt pénzt kivenni (visszavásárlás) csak veszteséggel lehet. Azt, hogy az aktuális év tekintetében maximálisan mennyi pénz kapható vissza, a visszavásárlási tábla határozza meg. A szerződés megkötése óta eltelt időtől, valamint a szerződés típusától függően SZOCHÓ és SZJA tekintetében adófizetési kötelezettség keletkezhet, továbbá a korábbi állami támogatást, megnövelve a 20%-os büntetőkamattal, vissza kell fizetni.

Négy eset ismeretes az adómentes biztosítási szolgáltatásra: a biztosított elhalálozása (ebben az esetben a biztosító a kedvezményezettnek szolgáltat), minimum 40%-os egészségkárosodás elszenvedése a biztosított részéről, a szerződés megkötésekor érvényes öregségi nyugdíjkorhatár betöltése a biztosított részéről, egyéb módon történő saját jogú állami nyugdíjjogosultság megszerzése a biztosított részéről.

Utóbbi két eset fennállásakor további feltétel a minimum 10 év eltelte a szerződéskötés időpontjától. Az önkéntes nyugdíjpénztárhoz hasonlóan a nyugdíjbiztosítások ügyfelei is választhatnak járadékfizetést vagy egyösszegű kifizetést a szerződés lejárta után.

Nyugdíj-előtakarékossági számla

Az önkéntes nyugdíjpénztárakhoz és a nyugdíjbiztosításokhoz képest lényegesen kevesebben veszik igénybe a nyugdíj-előtakarékossági számlát. Ez a nyugdíjmegtakarítás abban hasonlít az előző megtakarítási formákhoz, hogy az éves befizetések után itt is igénybe vehető a 20% személyi jövedelemadó visszatérítés, melynek összege legfeljebb évi 100 ezer forint lehet.

A nyugdíj-előtakarékossági számla tulajdonképpen egy értékpapírszámla, szakértői segítségnyújtás nélkül, azaz nem egy önjáró megtakarítási program. Ebből következik, hogy használatához elengedhetetlen a nagyfokú pénzügyi jártasság. Pont ezért nem meglepő, hogy a 2023. évben a magyar lakosság kevesebb, mint 1%-a rendelkezett ilyen megtakarítással.

Kötelező rendszeres befizetés a nyugdíj-előtakarékossági számla tekintetében nincs, csupán egy előírás van: számlanyitáskor minimum 5 ezer forintot el kell helyezni a számlán. Innentől kezdve az, hogy mekkora összeget és milyen rendszerességgel kíván befizetni a számlára, a megtakarító döntése. Mivel értelemszerűen kisösszegű és ritkán történő befizetés esetén a keletkező nyugdíjkiegészítés kevés lenne, célszerű a megtakarítási tervet gondosan előre elkészíteni, és a megtakarítási évek alatt végig betartani.

Amennyiben a megtakarító az állami nyugdíjjogosultságát megszerzi, továbbá a számla megnyitásától minimum 10 év eltelt, lehetőség van adómentes kifizetésre. Ez esetben szükséges a teljes megtakarítás felvétele, aminek következtében a számla megszűnik, azaz járadékszolgáltatás igénybevétele nem lehetséges. A nyugdíj-előtakarékossági számláról pénzt kivenni a nyugdíjjogosultság megszerzését megelőzően, illetve 10 évnél hamarabb kizárólag adóterhek megfizetésére vonatkozó kötelezettség keletkezésével van lehetőség.

E megtakarítás előnye a költsége, amely a megtakarítások között a legkedvezőbb, valamint az, hogy a befektetési kínálat meglehetősen széles. Nyugdíj-előtakarékossági számlára vásárolhatók befektetési jegyek, részvények, magyar állampapírok és egyéb kötvények, illetve ezek Európai Gazdasági Térségének tagállamaiban kibocsátott változatai is.

Lényeges információ, hogy a nyugdíj-előtakarékossági szerződés a jelenleg érvényben lévő szabályozás alapján átalakítható tartós befektetési számlává is, amelyre állami támogatás nem jár, azonban a vele járó kötöttségek száma sokkal kevesebb. Az átalakítás során vissza kell fizetni az államnak az utolsó két év állami támogatásának 20%-kal megnövelt összegét.

nyugdíj-előtakarékossági számla nyugdíjbiztosítás megtakarítás nyugdíjcélú megtakarítás önkéntes nyugdíjpénztár

Hasonló cikkek

Meddig érvényes egy bankkártya, és mit kell tudni az új bankkártyáról?

Bankszámlanyitás otthonról – Az ügyintézés menete

Kinek éri meg alapszámlát nyitni?

Legújabb

Meddig érvényes egy bankkártya, és mit kell tudni az új bankkártyáról?

Bankszámlanyitás otthonról – Az ügyintézés menete

Kinek éri meg alapszámlát nyitni?

Mire érdemes odafigyelni az életbiztosítás megkötésekor a biztos védelem érdekében?

Így kamatozhat a folyószámlán álló pénz

Címszavakban
adókedvezmény babaváró családtámogatás babaváró hitel BAR-lista lekérdezése betegszabadság táppénz családi adókedvezmény családi adókedvezmény összege családi pótlék családi pótlék igénylés családi pótlék összege CSED CSOK csok 10 millió CSOK 2016 CSOK hitel diplomás GYED dugódíj falusi csok fizetős utak GYED hitel hitel BAR listásoknak ingyenes jogosítvány KATA lakáshitel M1-es autópálya M3-as autópálya M6-os autópálya M7-es autópálya minimálbér minimálbér emelés minimálbér külföldön minimálbér összege munkanélküli segély igénylése napelem támogatás nyugdíj nyugdíjemelés nyugdíj fizetés időpontja nyugdíj utalás időpontja otthon melege program otthon melege program 2016 személyi hitel személyi kölcsön traffipax térkép táppénz összege
Kik vagyunk?

ZSEBREMEGY

Minden, ami zsebre megy: adózás, hitelek, kedvezmények, állami, rendszeres és rendkívüli támogatások, családtámogatások, pályázatok, a makro- és mikrogazdaságot érintő hírek.

Rovatok
  • Adózás
  • Állami támogatások
  • Díjköteles utak megyénként
  • Hitelek
  • Jó tudni
  • Rendszeres ellátások
  • Rövid hírek
Legfrissebb

Meddig érvényes egy bankkártya, és mit kell tudni az új bankkártyáról?

Bankszámlanyitás otthonról – Az ügyintézés menete

Kinek éri meg alapszámlát nyitni?

2015-2022 © ZsebreMegy.hu – Minden jog fenntartva!

  • Bemutatkozás
  • Adatvédelem
  • Impresszum
  • Kapcsolatfelvétel

2015-2023 © ZsebreMegy.hu – Minden jog fenntartva!

  • Bemutatkozás
  • Adatvédelem
  • Impresszum
  • Kapcsolatfelvétel

Írjon a fenti mezőbe és nyomjon Entert.