A magyarországi fiatalok többféle állami támogatásban, kedvezményben is részesülhetnek. Legyen szó akár egyedülálló, akár családalapítást tervező ifjúságról, mindenki találhat magának megfelelő lehetőséget. Az alábbiakban a tanuló fiataloknak szóló, tanulmányaikkal összefüggő támogatásokat vesszük sorra.
Az alábbi támogatásokat a tanulók, a felsőoktatási képzésben résztvevő hallgatók, valamint a különböző képzéseken résztvevő fiatalok vehetik igénybe.
Iskoláztatási támogatás
A családi pótlék iskoláztatási támogatás része a gyermek tankötelezetté válását követően jár, azt megelőzően a támogatást nevelési ellátás címén kapja az arra jogosult. Az iskoláztatási támogatásra a gyermek annak az évnek november 1. napjától jogosult, amelyben tankötelessé válik, és a támogatás a tankötelezettség teljes időtartamára szól, azaz a 16. év betöltéséig, továbbá a tankötelezettség megszűnése után akkor is, ha köznevelési vagy szakképző intézményben folytat tanulmányokat. Ez esetben a támogatás a gyermek 20. életévének betöltéséig, valamint a sajátos nevelési igényű gyermek 23. életévének betöltéséig jár, pontosabban annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben ezt a korhatárt a gyermek eléri. Az iskoláztatási támogatás kérelmezhető a gyermek saját jogán is, ha például szülei elhunytak, vagy nem él velük közös háztartásban. Az iskoláztatási támogatás összege egygyermekes család esetében 12.200 forint egy gyermekre. Ez az összeg pár ezer forinttal magasabb többgyermekes család, vagy súlyosan fogyatékos, illetve tartósan beteg gyermeket nevelő család esetén. Az összegekről pontos információ a Magyar Államkincstár weboldalán érhető el.
Ösztöndíjprogramok és Diákhitel
Egyes iskolák, valamint felsőoktatási intézmények, és sok esetben az önkormányzatok is biztosítanak ösztöndíjprogramokat, amelyről az intézményekben, illetve a települési önkormányzatoknál lehet érdeklődni. Léteznek olyan ösztöndíjprogramok is, amelyek az egyetemi és főiskolai hallgatók külföldi tanulmányaiban nyújtanak segítséget (pl. Erasmus).
A minden 18. életévét betöltött, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgár által igényelhető Diákhitelnek három típusa van.
A Diákhitel 1 megnevezésű konstrukció a tanulmányok folytatása alatt bármikor, akár havi 150 ezer forintos összegben is igényelhető. A hitel kamata 7,99%.
A Diákhitel 2 kizárólag önköltséges képzések díjainak kiegyenlítésére vehető fel. A hitel kamatmentes, a Diákhitel Központ közvetlenül az oktatási intézmény részére utalja el az összeget, amelynek szabadon felhasználható része nincs, a maximum felvehető összeg pedig annyi, amennyi az önköltséges képzés díja.
A Diákhitel egy speciális fajtája a szintén kamatmentes Képzési Hitel, amelyet azok az aktív tanulói, illetve felnőttképzési jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgárok vehetnek igénybe, akik a 18. életévüket betöltötték, büntetlen előéletűek és nincs köztartozásuk. A hitel igénylésének további feltétele az egyéves társadalombiztosítási jogviszony, vagy az egyéves folyamatos tanulói, felsőoktatási hallgatói vagy felnőttképzési jogviszony. A hitelt közvetlenül az oktatási intézmény kapja a Diákhitel Központtól. A maximum felvehető hitelösszeg szakképzés esetén a képzési díjnak megfelelő összeg, felnőttképzés esetén pedig legfeljebb 500 ezer forint, az igénylőnek pedig önerőként rendelkeznie kell a képzési díj minimum 20%-ával.
Speciális Diákhitel Számlával a számlavezetési szolgáltatásokra kedvezmény jár. Amennyiben a hitel törlesztése során gyermekvállalás történik, egyes esetekben kérhető a tartozás elengedése vagy csökkentése, illetve a hitel törlesztésének szüneteltetése.
Ingyen tankönyv, valamint a nyelvvizsga és a KRESZ vizsga díjának visszatérítése
A nappali rendszerű, alap- és középfokú oktatásban tanulók részére alanyi jogon jár az ingyenes tankönyv.
35 éves kor alatt vehető igénybe a nyelvvizsga díjának visszatérítése, az első sikeres nyelvvizsga vonatkozásában. A támogatás a befizetett nyelvvizsga díjával megegyező összeg, de legfeljebb a minimálbér 25%-a, amely 66 700 forint, 2024-ben. Fontos tudni, hogy a nyelvvizsgadíj-visszatérítés a gyermekgondozást segítő ellátásban (GYES), a gyermekgondozási díjban (GYED), valamint a csecsemőgondozási díjban (CSED) részesülők számára is elérhető, illetve igénybe vehetik a nagyszülői gyermekgondozási díjban (nagyszülői GYED) részesülők is.
A 20 év alatti fiatalok számára lehetőség van a B-kategóriás jogosítványhoz szükséges KRESZ tanfolyam díjának, valamint vizsgadíjának legfeljebb 25 ezer forint értékben történő visszatérítésének igénylésére. Itt is lényeges megjegyezni, hogy a visszatérítést a 20 év feletti GYES-en, GYED-en, valamint CSED-en lévők is kérhetik.
Banki és egyéb diákkedvezmények
A legtöbb pénzintézetnek van kifejezetten fiatalok részére szóló, kedvezményes díjú bankszámlacsomagja. Ezek a számlacsomagok jellemzően 24-26 éves korig érhetőek el tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal, azonban bizonyos bankok már a főállással rendelkező fiatalok részére is kínálnak kedvezményes számlát.
A különböző diákkedvezmények érvényesíthetőségének felső korhatára általában 18 év, de számos helyen a kedvezményeket a diákigazolvány meglétéhez, azaz nappali vagy esti tanulói vagy hallgatói jogviszonyhoz kötik. Az is előfordulhat, hogy bizonyos szolgáltatások díja automatikusan kedvezőbb 25 éves kor alatt. A gyermekkedvezmények jellemzően 14-16 éves korig vehetők igénybe. A diákkedvezmények igénybe vehetők szinte mindenhol, többek között utazás és tömegközlekedés során, kulturális intézményekben, szállodákban, fesztiválokon. Célszerű tisztában lenni a kedvezmény feltételeivel, valamint azzal, hogy meddig jár. A helyi közlekedéssel kapcsolatos kedvezmények rendszere 2024. márciusában megváltozott. Díjmentesen utazhatnak a 14 év alattiak, 14 és 25 év között pedig féláron lehet jegyet váltani. Magyarországi nappali vagy esti tagozatos diákigazolvánnyal kedvezményes országbérlet vagy vármegyebérlet vásárolható, a teljesárú bérlet árának 90%-áért. A minimum havi érvényességű Pest vármegyebérlettel és országbérlettel a fővárosban, a BKK járatain is lehet közlekedni.