Az országos visszaváltási rendszerben azok a kisboltok, amelyek palackvisszaváltó automatákkal nem rendelkeznek, kézi visszaváltással tudják biztosítani a vásárlók részére a palackok visszavételét, amelyeket – egy bizonyos mennyiség elérése után – egy házhoz menő mobil visszaváltó automata azonosít, a kiskereskedők felé elszámol, majd összetömöríti a műanyag hulladékot. Várhatóan az ország 7 regionális telephelyéről 83 mobilautomata jármű fogja végezni az italcsomagolások begyűjtését.
2040-re a jelenlegi 32%-ról 65%-ra kell növelni a hulladék-újrahasznosítást, melynek következtében 2024-től az egyszer használatos műanyag, üveg és fém italcsomagolások közül a legtöbb visszaváltható lesz. A visszaváltás a REpontokon történik: a nagyobb üzletekben visszaváltó automata segítségével, a kisebb boltokban kézi rendszerű visszaváltással.
A mobil visszaváltó automata járműbe szerelhető, és a kézi visszaváltóként a REpont visszaváltó rendszerhez csatlakozó kisboltok, illetve a hotelek, éttermek és vendéglátóipar által összegyűjtött palackokat, üvegeket, dobozokat kezeli.
A kézi visszaváltás menete
Azoknál a kereskedőknél, ahol például az üzlet mérete nem teszi lehetővé visszaváltó automata elhelyezését, a visszaváltási díjas palackokat, alumínium dobozokat és üvegeket kézi visszaváltással lehet beváltani. A vásárlók által visszavitt italcsomagoláson található vonalkódot a kereskedő beolvassa egy mobilalkalmazás segítségével, így a vásárló a palackonként járó 50 forintot visszakapja, de akár le is vásárolhatja, helyben.
Visszaváltás után a már azonosított, sértetlen csomagolóanyagokat a kereskedő tárolja egy rövid ideig. Amikor a megfelelő mennyiséget eléri a tárolt italcsomagolások száma, az üzlet másnapra, de legkésőbb harmadnapra menetrendbe tervezésre kerül, amiről a rendszer automatikusan értesíti a kereskedőt – így a tárolás nem vesz igénybe nagy területet. Az ép állapotban lévő, üres palackokat a teherautó sofőrje helyezi az autóba, amely megszámolja, majd összezúzza az italcsomagolásokat. A műveletet követően egy mobilalkalmazás segítségével a MOHU az italcsomagolások után járó visszaváltási díjat azonmód megtéríti a kereskedők részére, akik ezen felül kezelési díjat is kapnak a MOHU-tól, havi elszámolásban. A sérült, vagy esetlegesen még folyadékot tartalmazó palackokat, amelyet ez miatt a rendszer nem vett vissza, visszaadják a kereskedők részére.
Magyar fejlesztésű palackvisszaváltó furgon
Ez a megoldás egy magyar találmány, a Returmatic Solutions Zrt. fejlesztése, mely a PET-palackok méretét negyedére, az aludobozokét pedig tizedére csökkenti, amellyel a begyűjtés karbonlábnyoma felére csökkenthető. A speciális jármű csaknem 14 ezer tömörített italcsomagolást tud egy körben szállítani, ami azt jelenti, hogy körülbelül 14 helyszínről tudja visszagyűjteni a csomagolásokat egyszerre. A PET-palackokat és az alumínium dobozokat nem kell szelektíven gyűjteni (ahogy a fehér és színes üvegeket sem), ezeket ömlesztve lehet behelyezni a járműbe, a különválogatás a hulladékkezelés során történik meg.