Számos, hosszú ideje át nem vizsgált lakásbiztosítás létezik hazánkban, ami sok ingatlan alulbiztosítását eredményezi. A márciusban induló lakásbiztosítási kampány során költségmentesen lehet kötelezettség nélkül új lakásbiztosítást kötni, ezért érdemes ebben az időszakban felülvizsgálni a meglévő szerződést, és amennyiben indokolt, leváltani azt egy kedvezőbbre.
A biztosítási díj mértékén túl egyéb szempontokat is célszerű megvizsgálni a lakásbiztosításokat illetően, mielőtt a régi leváltására, vagy akár egy új biztosítás megkötésére kerül sor.
Biztosítási fedezet
A lakásbiztosítás kockázati körébe tartozik az ingatlanon kívül az ingatlanon fellelhető ingóság, legtöbbször a lakásbiztosítás két fedezeti elemet tartalmaz. A biztosító a két elemre megállapít egy biztosítási összeget, káresemény bekövetkeztekor pedig a kár összegét ennek arányaiban téríti meg.
Ezen kívül külön csomagok is léteznek, melyek tartalmaznak kiegészítő kockázati fedezeteket, ezek különféle káresemények bekövetkezése során nyújtanak védelmet. A csomag magasságával egyenes arányban nő a biztosító által nyújtott szolgáltatások köre.
Amennyiben valaki nem követi rendszeresen az inflációt, szinte bizonyos, hogy az ingatlana alulbiztosított, mivel az elmúlt két év során az infláció nagymértékű volt, ezáltal nőtt az ingatlanok értéke is. Érdemes ezért akár a meglévő, akár egy új biztosítást keretén belül a biztosítás összegét megnövelni. Tanácsos olyan, teljes körű kalkulációt megvizsgálni, amely tartalmazza az összes biztosító ajánlatát, mivel előfordulhat, hogy akár a biztosítási összeg megnövelése után sem emelkedik az eddigi biztosítási díj, mert egy másik biztosító kedvezőbb ajánlatot ad. Akkor is érdemes változtatni azonban a biztosítási összegen, ha a biztosítás díja ezáltal nő, mivel így egy esetlegesen bekövetkező kár esetén reális kártérítési összeg jár, összhangban az ingatlan értékével.
Kiegészítő szolgáltatások és fedezetek
Az alapszolgáltatás keretén belül nyújtott kockázati elemek az alapkockázatok, melyek a következők lehetnek: vihar, villámcsapás, jégverés, tűz, robbanás; földrengés, felhőszakadás, árvíz, vízkár; földcsuszamlás, kőomlás, sziklaomlás, hónyomás; idegen tárgyak rádőlése; légi jármű ütközése, ismeretlen jármű ütközése, ismeretlen üreg és építmény beomlása; üvegtörés, rongálás, vandalizmus, betöréses lopás, rablás. Ezen túlmenően az alapkockázatok körébe a következő káresemények tartoznak: beázás, kívülről érkező víz, villám- és füstkár; különleges üveg; felelősségbiztosítás.
Fentieken túl számos egyéb káresemény történhet, amelyek ellen a kiegészítő kockázatok védenek. A kiegészítő kockázatok köre függ a választott biztosítási csomag magasságától. Kiegészítő kockázati elemek a következők lehetnek: baleseti kiegészítő biztosítás az ingatlanban lakókra; bankkártya elvesztése; fagyasztott élelmiszerek megromlása; duguláselhárítás; elfolyt víz; szabadban tárolt vagyontárgyak; zárcsere; bankkártya elvesztése; napelem, napkollektor; hőszivattyú; kisállat-biztosítás; ebtartói felelősségbiztosítás.
Lehetőség van arra is, hogy egyes káreseményekre, igény szerint, magasabb legyen a biztosítási összeg.
Árak és díjak
A biztosítási díj tekintetében nemcsak az ár számít, hanem az is, hogy a lakásbiztosítás kedvező legyen ár-érték arányát tekintve. Az új ajánlatok esetében érdemes megvizsgálni, hogy az alapfedezeteken túl a biztosítási díj milyen szolgáltatásokat foglal magában. Lényeges, hogy a szerződés ne tartalmazzon olyan kockázati elemeket, amelyekre biztosan nem lesz szükség. A biztosítási díjat tehát össze kell vetni a biztosítás tartalmával, azzal, hogy mire nyújt fedezetet. Egyes biztosítótársaságoknál kedvezmények is igénybe vehetők.
Apróbetűs rész
Nagyon fontos ‒ mint bármely szerződés esetében – az egész biztosítási dokumentum áttanulmányozása, és ez alól az apróbetűs részek sem kivételek. A biztosítási ajánlat részletei több olyan tényezőt tartalmaz, amelyek a biztosítás létrejöttének feltételeiről, a káresemények köréről, illete azokról az esetekről szólnak, amikor a biztosító nem fizet.
Ügyfélszolgálat
Az is lényeges szempont egy lakásbiztosítás esetében, hogy milyen minőségű az ügyfélszolgálati szolgáltatása a választott biztosítótársaságnak. Ennek utána lehet nézni akár a világhálón is (értékelések, vélemények). Célszerű olyan ügyfélszolgálattal rendelkező biztosítót választani, ahol a kárügyintézés gyors, pontos és teljes körű. Ez a szempont nem kevésbé fontos, mint például a biztosítás díja.
Új lakásbiztosítás
Érdemes tehát a márciusi lakásbiztosítási kampány során felülvizsgálni a meglévő lakásbiztosítást, összevetni más lakásbiztosítási ajánlatokkal, és ha a mérleg nyelve az új biztosítás felé billen, leváltani a régit egy új, kedvezőbb konstrukcióra. Az összehasonlítás során az aktuális ajánlatok tekintetében a szolgáltatások díján túl fontos figyelembe venni a szolgáltatás minőségét, a kockázati limiteket és a kiegészítő fedezeteket is.