Kockázati életbiztosítás kedvező áron is köthető úgy, hogy közben a lehető legmagasabb védelmet biztosítja a biztosított és a családja számára.
Egy életbiztosítás megkötésekor a biztosítótársaság elsődlegesen azt veszi figyelembe, hogy a biztosított előreláthatólag mennyi ideig fog élni. Minél nagyobb összegre szeretné biztosítani magát valaki, a biztosító annál tüzetesebben „vizsgálja meg” az illetőt, az életkorra, foglalkozásra, egészségi állapotra és a rendszeres sportolási szokásokra való tekintettel. Aki minden tekintetben átlagosnak mondható, annak a biztosító az életkorának megfelelő biztosítási díjat fogja megállapítani, hiszen a statisztikák szerint vélhetően addig fog élni, ameddig az várható.
A tökéletes biztosított
A biztosítótársaságok számára az a kedvező, ha a leendő biztosított egészséges, rendszeresen sportol (nem extrém sportokat űz), káros szenvedélyei nincsenek, és a foglalkozása is olyan, ahol semmilyen téren nincs veszélynek kitéve. Mivel ez az eset meglehetősen ritka, ezért a biztosítók alaposan kivizsgálják a leendő ügyfél körülményeit. Minél idősebb valaki, annál nagyobb a kockázat, amit súlyosbíthatnak a meglévő betegségek, a dohányzás, az extrém sportok űzése vagy a veszélyes munkakör. Ilyen esetekben a biztosítási díj lényegesen magasabban alakul, mint egy azonos korú, ám kockázatmentes életmódot folytató személy esetében. Az is megtörténhet, hogy bizonyos biztosítótársaságok egy-egy esetet élből elutasítanak, míg mások megkötik az életbiztosítási szerződést, csak magasabb áron.
Két fontos tényező
A biztosítási díj megállapításakor a két legfontosabb tényező az egészségi állapot és az életkor. Mivel napjainkban egyre gyakrabban előfordulnak az életbiztosítás kötését megnehezítő betegségek akár már fiatalabb életkorban is, ezért célszerű minél hamarabb megkötni a biztosítást, amely így hosszú távú életbiztosítási védelmet jelent alacsonyabb áron.
Meglévő betegségek és kockázatelbírálás
A biztosítótársaságok többsége alkalmazza az előzménybetegségek kizárását, ami annyit jelent, hogy a biztosító nem fizet abban az esetben, ha a haláleset egy már meglévő betegség miatt következik be. Ezért is érdemes már fiatalon életbiztosítást kötni, mivel a biztosítás időtartama alatt szerzett betegségek miatti haláleset esetén köteles a biztosító fizetni.
Idősebb korban már nem olyan könnyű életbiztosítási szerződést kötni, mint fiatalon. A biztosító az egészségi állapotot minden esetben ellenőrzi, az ellenőrzés módja a biztosítási összegtől függ. Alacsonyabb összeg esetén elegendő lehet egy egészségi nyilatkozat, magasabb összegnél azonban orvosi vizsgálatok is szükségesek lehetnek. Komolyabb betegség fennállása esetén a díj a megnövekedett kockázathoz igazodik, tehát magasabb lesz. Bizonyos esetekben az is előfordulhat, hogy a biztosító még magasabb biztosítási összeggel sem vállalja a szerződés megkötését.
Minél előbb, annál jobb
Nem jellemző, hogy az ember fiatalabb korában életbiztosítás megkötésén gondolkodna, pedig fiatalon sokkal egyszerűbb megkötni az életbiztosítási szerződést, mint idősebb korban. Az évek múlásával nemcsak a biztosítás megkötésének menete bonyolultabb, de annak díja is jelentősen magasabb, a megnövekedett kockázatok miatt.