ZSEBREMEGY.HU
  • Címlap
  • Állami támogatások
  • Személyi kölcsön
  • Hitelek
  • Jó tudni
  • Rendszeres ellátások
  • Fizetős utak
  • Adózás
  • Rövid hírek
NÉPSZERŰ:
  • Ezt tehetjük a nem fizető bérlő ellen
  • Közúti baleset teendői lépésről lépésre
  • Drágább az elektromos autók biztosítása
  • Ekkorra várható az újabb nyugdíjkorhatár-emelés
  • Ezek az infláció-követő állampapírok lesznek a 2023-as év slágerei
  • Ez az öt fontos változás érinti az autósokat
  • Így vehetünk fel 40 ezer forintot ingyen a kereskedőnél
  • Utolsó lehetőség a lakásáfa visszaigénylésére
ZSEBREMEGY.HU
  • Címlap
  • Állami támogatások
  • Személyi kölcsön
  • Hitelek
  • Jó tudni
  • Rendszeres ellátások
  • Fizetős utak
  • Adózás
  • Rövid hírek
ZSEBREMEGY.HU

Így használhatjuk a bankkártyánkat külföldön

0
By on Jó tudni

A készpénzes fizetés egyre inkább háttérbe szorul, s az emberek egyre inkább a bankkártyás fizetést kezdik preferálni. A készpénzváltás egyébként is csak púp az emberek hátán, ezért egyre népszerűbb a külföldi bankkártyás fizetés. De mennyire biztonságos ez? És vannak rejtett költségei? Mutatjuk!

Egyre népszerűbb a bankkártyás fizetés

A fiatalabb nemzedék már szinte teljes mértékben áttért a bankkártyás fizetésre, s ennek különféle módjait alkalmazzák. Akik haladnak a korral, már nem is a kártyájukkal szoktak fizetni, hanem az okostelefonjukkal vagy az okosórájukkal (a digitális pénztárca, az Apple Pay vagy az NLC segítségével). Értelemszerűen nem mászkálhatunk az utcán úgy, hogy a teljes fizetésünk a zsebünkben van készpénzben, de akkor mit tegyünk, ha valamilyen nem várt kiadás elé nézünk, és azonnal fizetnünk kell? Mindemellett pedig a bankkártya használata biztonságosabb, hiszen így kevesebb az esély arra, hogy eltulajdonítják a pénzünket. 

Az tehát bizonyos, hogy az emberek idehaza egyre szívesebben használják a bankkártyájukat a fizetésre. Az is tendencia azonban, hogy az emberek már külföldön is szívesebben fizetnének bankkártyával, ez ugyanis sok szempontból előnyösebb és biztonságosabb. A legtöbb nyaralónak csak púp a hátán a pénzváltás – ki kell találni, hogy pontosan mekkora összeget vigyen magával, meg kell találni azt a váltót, aki a lehető legjobb árfolyamon átváltja nekünk a kívánt devizába. Ezt követően, ha marad pénzünk a nyaralásból, akkor megint találni kell egy olyan váltót, aki jó áron vissza is váltja a pénzünket, de ezzel kapcsolatban tudjuk, hogy az oda-vissza váltogatással pénzt veszítünk. Arról nem is beszélve, hogy a tolvajok általában a turistákra utaznak, ha pedig ellopják a táskánkat vagy a pénztárcánkat, akkor amennyiben készpénz van nálunk, akkor biztosan eltulajdonítják az összeget, azonban ha bankkártyánk van, akkor azonnal le tudjuk tiltani, és nem férhetnek hozzá a rajta lévő pénzhez. Praktikus tehát, ha a külföldi nyaralás során is inkább a bakkártyás fizetést preferáljuk. De mit kell erről tudni? Hogyan tehetjük biztonságossá? Nincsenek rejtett költségei? Utánajárunk!

Milyen költségei vannak annak, hogy külföldön használjuk a kártyánkat? 

Alapvetően semmilyen rejtett költsége nincs annak, ha a kártyánkat külföldön használjuk. Tehát nem kell amiatt aggódnunk, hogy extra tarifát számolnak fel, ha a határainkon túl fizetünk egy terminálnál. Fontos kérdés azonban, hogy a helyi devizával fizessünk a tranzakció során, vagy forintban? 

Az esetek túlnyomó többségében nem javasolt az adott ország saját devizájában fizetni! Ennek az az oka, hogy az adott külföldi elfogadó valószínűleg drágább árfolyamon fogja átváltani a pénzünket. Ezzel szemben ha forinttal fizetünk, akkor a saját bankunk fog váltani, akikre jellemzőbb, hogy a lehető legolcsóbb megoldásban váltják át a pénzünket. Ha esetleg valamilyen drasztikus árfolyamváltozást tapasztalunk külföldi tartózkodásunk során, aminek következtében a devizapiacon súlyos változások várhatók, akkor és csak akkor mégis érdemes a saját devizás váltást preferálni. 

Hogyan tehetjük biztonságossá a bakkártyás fizetést külföldön?

Láthatjuk tehát, hogy a bakkártya preferálása nagyobb biztonságot jelent a külföldi nyaralások során. Fontos azonban, hogy betartsunk néhány fontos biztonsági óvintézkedést. Listázzuk, hogy mire figyeljünk mindenképpen!

  • A bankkártyahasználat külföldön akkor lehet biztonságos, ha soha semmilyen körülmények között nem hagyjuk őrizetlenül a kártyánkat, különösen úgy, hogy másik is jól láthatják. Ha tehát tengerparton nyaralunk, akkor feledkezzünk meg a „jól bevált” törölközős trükkről – nem lesz elegendő a táskánkban hagyni a kártyát, a táskánkat pedig egy törölközővel letakarni, miközben mi fürdőzünk. Ne sajnáljuk a pénzt rá, béreljünk ki egy zárható széfet vagy szekrényt, és ott tartsuk a kártyánkat!
  •  A bankkártyahasználat külföldön akkor lehet biztonságos, ha soha, semmilyen körülmények között nem adjuk oda senkinek a kártyánkat. Sem közeli barátnak, sem közeli családtagnak. Ha mi szeretnénk fizetni, akkor mi menjünk a terminálhoz, és mi intézzük az anyagiakat, ne bízzunk meg vele mást.
  • A bankkártyahasználat külföldön akkor lehet biztonságos, ha a PIN kódot a legnagyobb titokban tartjuk. Soha, semmilyen körülmények között ne mondjuk el a kódunkat, és lehetőség szerint kizárólag a fejünkben tároljuk! Ha mindenképpen fel kell írnunk valahová, akkor ne egy papírra tegyük meg, hanem egy kóddal zárható jegyzetbe a telefonunkba. Úgy pedig semmiképpen ne járjunk el, hogy felírjuk a PIN kódunkat egy cetlire, a cetlit pedig a pénztárcánkban tároljuk a bankkártya mellett. Így ugyanis ha ellopják a tárcánkat, akkor biztosan annyit pénzt vesznek le a tolvajok a számlánkról, amennyit nem szégyellnek. 
  • Ha mindenképpen pénzt szeretnénk felvenni az automatából, akkor legyünk nagyon körültekintők! Mielőtt elkezdenénk a tranzakciót, bizonyosodjunk meg arról, hogy senki nem figyel bennünket. Amikor beírjuk a PIN kódot, ne mondjuk ki hangosan, és a kezünkkel takarjuk el a billentyűzetet. 

Fontos tudnunk, hogy a lehető legbiztonságosabb megoldás az, ha digitális pénztárcával fizetünk (azaz okostelefonnal vagy okosórával). Így ugyanis általában nem kell megadnunk a PIN kódunkat, hanem újlenyomattal vagy arccal azonosítjuk magunkat. Sőt az is előnye, hogy az ilyen jellegű fizetés során sem az adott eszköz, sem az alkalmazás szerverei nem tárolják a teljes kártyaszámot, ennek következtében pedig nem tudják megosztani a kereskedőkkel sem. Mindezek mellett az is előnyös, hogy a tranzakciós adatokat sem tárolják, s így nem visszavezethető a tranzakció egy-egy ügyfélhez. 

Mi a helyzet akkor, ha eltűnik vagy ellopják a kártyát?

Ha azt vesszük észre, hogy eltűnt a kártyánk, akkor a protokoll ugyanaz, mint itthon. Azonnal, habozás nélkül fel kell hívnunk a bankot, be kell jelentenünk az eltűnést, valamint le kell tiltanunk a kártyát!

Mi a helyzet a hitelkártyával? 

Természetesen a hitelkártyánkat is használhatjuk külföldön. Itt azonban fokozottabban kell arra ügyelni, hogy a kártya használata kizárólag a vásárlásra korlátozódjon. A pénzfelvétel itthon is drága a hitelkártyáról, magas a tarifája, ez pedig külföldön a sokszorosára ugorhat. 

Mi legyen a kártyalimittel? 

Minden kártyának be szoktak állítani valamilyen limitet. Ez a limit határozza meg, hogy egy tranzakcióval mennyit költhetünk egyszerre, hogy egy napon mekkora összeget költhetünk, valamint hogy mekkora összeget vehetünk fel a kártyánkról egy nap. Mivel a külföldi nyaralás során is bármikor képbe jöhet egy nagyobb kiadás, nem érdemes nagyon alacsonyra átállítani a limitet. Ugyanakkor ne is emeljük meg nagyon, hiszen a tolvajok a turistákra utaznak. Ha megemeljük a limitet, akkor nagyobb összegeket tudnak eltüntetni a számlánkról, éppen ezért maradjunk az arany középúton! 

Kell-e utasbiztosítást kötni, vagy jó az a biztosítás, ami a kártyához tartozik?

Érdemes tudni, hogy a legtöbb kártyakonstrukcióhoz tartozik külföldi utasbiztosítás is. Az utazás megkezdése előtt azonban érdemes alaposan utánajárni, hogy mit foglal magába ez a biztosítás, és hogy kielégíti-e az igényeinket. Ennek könnyen utánajárhatunk, ha felkeressük az adott bank weboldalát, és onnan informálódunk. Ha nem bizonyul elegendőnek ez a biztosítás, akkor mindenképpen kössünk kössünk egyet külön!

Tájékoztassuk-e a bankot azzal kapcsolatban, hogy külföldön fogunk tartózkodni? 

Érdemes tájékoztatni a bankot arról, hogy külföldre utazunk, és külföldön fogjuk használni a kártyánkat. Ez azért fontos, mert így a bank tisztában lesz azzal, hogy mennyi időn keresztül tartózkodunk külföldön, s így az esetleges gyanús tranzakciókat észlelni tudja. Ha nem jelezzük, hogy például az Egyesült Államokba utazunk, akkor egy ottani tranzakciót gyanúsnak gondolhat, és végső esetben akár le is tilthatják a kártyánkat. Ha azonban bejelentjük, hogy bizonyos ideig Amerikában leszünk, és azt veszik észre, hogy ebben az időben Magyarországról használják a kártyánkat, akkor tudnak intézkedni időben. 

Milyen kedvezményeket vehetek igénybe külföldön?

Sokszor megesik, hogy a kártyatársaságok kedvezményt nyújtanak a külföldi vagy repteres tranzakciókhoz. Ezekről mindenképpen olvassunk az adott bank honlapján, nézzünk utána az igénylés feltételeinek, ugyanis ezzel akár komoly pénzeket is megspórolhatunk.

bankkártya külföldön eltűnt bankkártya külföldön kártya külföldön ára kártyahasználat külföldön külföldi kártyahasználat díja lopott bankkártya

Related Posts

Ezt tehetjük a nem fizető bérlő ellen

Közúti baleset teendői lépésről lépésre

Drágább az elektromos autók biztosítása

Legújabb

Ezt tehetjük a nem fizető bérlő ellen

Közúti baleset teendői lépésről lépésre

Drágább az elektromos autók biztosítása

Ekkorra várható az újabb nyugdíjkorhatár-emelés

Ezek az infláció-követő állampapírok lesznek a 2023-as év slágerei

Címszavakban
adókedvezmény babaváró 10 millió babaváró családtámogatás babaváró hitel babaváró kölcsön BAR-lista lekérdezése betegszabadság táppénz családi adókedvezmény családi pótlék igénylés családi pótlék összege CSED CSED emelés CSED összege CSOK csok 10 millió CSOK 2016 CSOK hitel diplomás GYED dugódíj GYED havi áramfogyasztás hitel hitel BAR listásoknak KATA lakáshitel M1-es autópálya M3-as autópálya M5-ös autópálya M6-os autópálya M7-es autópálya minimálbér minimálbér emelés minimálbér összege munkanélküli segély igénylése munkanélküli segély összege nyugdíj nyugdíjemelés nyugdíj fizetés időpontja nyugdíj utalás időpontja otthon melege program otthon melege program 2016 rezsicsökkentés személyi hitel traffipax térkép táppénz összege
Kik vagyunk?

ZSEBREMEGY

Minden, ami zsebre megy: adózás, hitelek, kedvezmények, állami, rendszeres és rendkívüli támogatások, családtámogatások, pályázatok, a makro- és mikrogazdaságot érintő hírek.

Rovatok
  • Adózás
  • Állami támogatások
  • Díjköteles utak megyénként
  • Hitelek
  • Jó tudni
  • Rendszeres ellátások
  • Rövid hírek
Legfrissebb

Ezt tehetjük a nem fizető bérlő ellen

Közúti baleset teendői lépésről lépésre

Drágább az elektromos autók biztosítása

2015-2022 © ZsebreMegy.hu – Minden jog fenntartva!

  • Bemutatkozás
  • Adatvédelem
  • Impresszum
  • Kapcsolatfelvétel

2015-2022 © ZsebreMegy.hu – Minden jog fenntartva!

  • Bemutatkozás
  • Adatvédelem
  • Impresszum
  • Kapcsolatfelvétel

Írjon be valamit és nyomjon Entert a kereséshez. Az Esc billentyűvel megszakíthatja.