2024. januárjától a háztartási szerves hulladékot is lehet szelektíven gyűjteni. Első körben hazánk 14 településén lehetséges a szelektív gyűjtésben való önkéntes részvétel. A MOHU MOL Zrt. a lakosság részére a gyűjtőedényt, valamint a begyűjtést díjmentesen biztosítja.
Előzetes kutatások kimutatták, hogy a magyarországi kommunális gyűjtőkbe, csatornákba és sajnálatos módon a szelektív hulladékok közé is kerülő konyhai hulladék mennyisége minimum 320-380 ezer tonna. Mivel gyorsan és könnyen lebomló szerves hulladékról van szó, a szelektíven történő gyűjtéssel ez több módon is hasznosítható lenne biogáz üzemekben: felhasználható lenne hő- és villamosenergia előállításánál, a technológiai maradék pedig tápanyagdús trágyaként lenne hasznosítható a mezőgazdaságban. A szervezett gyűjtéssel az első évben várhatóan 14-16 ezer tonna szerves hulladék kerülhet begyűjtésre.
Az új szolgáltatást egyelőre 14 városban, 460 ezer ember veheti igénybe a társasházi övezetekben, az első szakaszban kiderül, hogy a lakosság milyen arányban vesz részt benne (a rendszerben való részvétel önkéntes alapú, és nem jár plusz díjjal), valamint az is, hogy a szerves hulladékot hogyan gyűjti. Budapest XI. és XII. kerületében, Békésen, Békéscsabán, Cegléden, Debrecenben, Gyulán, Kaposváron, Kecskeméten, Miskolcon, Nagykanizsán, Székesfehérváron, Szolnokon, Tatabányán és Zalaegerszegen kezdődik meg 2024-ben az új rendszer működtetése. A települések kiválasztása a már működésben lévő biogázerőművek lokációja és azok kapacitása alapján történt.
Ennél szélesebb körben egyelőre azért nem lehet elindítani az új szolgáltatást, mert a keletkező hulladékmennyiség kezeléséhez szükséges kapacitású infrastruktúra még nem áll rendelkezésre. A bővítés az első szakasz tapaszatalatainak függvényében fog lezajlani, az előzetes tervek alapján 2025-ben az új rendszer már 1,5-2 millió lakos számára elérhető lesz.
A konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűjtésének menete
Azon háztartások számára, akik önkéntesen csatlakoznak az új rendszerhez, háztartásonként egy-egy 5 literes zárható, kezelhető méretű, fedéllel ellátott, szag- és kifolyásmentes kialakítású konyhai gyűjtőedényt biztosítanak. A gyűjtőedények tartalmát a társasházakhoz kihelyezett 120 literes barna színű, zárt, kettős gumiperemmel és plusz záróelemmel ellátott kukákba kell kiüríteni. Az így összegyűjtött hulladék elszállítása a szokott módon, de egy speciális, tartályos járművel történik, a szolgáltató meghatározott napokon üríti ki a ház elé kitett kuka tartalmát, júniustól októberig hetente kétszer, novembertől májusig pedig hetente egyszer. A gyűjtőkukát havi egy alkalommal a szolgáltató, a hulladék elszállításának napján, mosóautóval átmossa.
A gyűjtőbe helyezhető, valamint az oda nem helyezhető hulladékok
A kerti komposztálásnál szélesebb körű azon anyagok köre, amely a gyűjtőben elhelyezhető, köszönhetően a biogázerőművek technológiai sajátosságainak. Azokon a konyhai szerves hulladékokon kívül, amely a komposztálóba is bekerülhet (konyhai zöldhulladék, tojáshéj, teafű, kávézacc) a feldolgozott és főtt ételek maradékai, pékáru, szószok és öntetek, csokoládék, müzlik, kukoricapelyhek, befőttek és konzervek tartalma, tejtermékek és húsok is elhelyezhetők a gyűjtőedényben. Lényeges tudnivaló azonban, hogy a gyűjtőbe csont és csomagolóanyag nem kerülhet, különös tekintettel az üveg-, valamint a fémhulladékra. Utóbbi esetben idetartoznak a komposztálható és a biológiailag lebomló csomagolások is, az élelmiszerek csomagolása ugyanis azon túl, hogy a hasznosítást lehetetlenné teszi, a hasznosítás során alkalmazott gépeket megkárosítja, tönkreteszi.
Nem szabad a gyűjtőedényben elhelyezni a csonton és a csomagolóanyagokon kívül teafiltert, egészségügyi termékeket (például pelenka), szivacsot, tisztítókendőt, cigarettacsikket, porszűrőt és porzsákot.
Az összes egyéb szerves hulladéknak, amely eddig is külön gyűjthető volt, például a kerti zöldhulladéknak és a használt sütőlajnak/zsiradéknak a továbbiakban is a megszokott módon folyik a gyűjtése. Előbbi zsákokba gyűjthető vagy komposztálható, utóbbi pedig leadható a gyűjtőpontokon.