Évente egy alkalommal igényelhetnek egyszeri segélyt az alacsony jövedelmű nyugdíjasok létfenntartásukat veszélyeztető élethelyzet esetén. Az évente csak egyszer megállapítható segély összege 15 és 50 ezer forint között lehet. Az öregségi nyugdíjban részesülők mellett azok is igényelhetik, akiknek özvegyi vagy szülői nyugdíj, valamint árvaellátás jár.
Az egyszeri segély igénylése mellett lehet kérni méltányossági alapon a nyugellátás emelését is, azaz kivételes nyugellátás-emelést. Ez a cikk az egyszeri segélyről szól.
Ki kaphat egyszeri segélyt?
Az igénylés jövedelmi feltétele a 100 ezer forintot nem meghaladó havi jövedelem hozzátartozóval közös háztartásban élés esetén, illetve egyéb esetekben a 120 ezer forintot nem meghaladó jövedelem. Az egyszeri segély jövedelemre vonatkozó feltételének teljesüléséről az igénylőnek a kérelemben nyilatkoznia kell.
A kérelem benyújtásának menete
Az egyszeri segély iránti kérelem nyomtatványán (Kérelem-adatlap egyszeri segély igényléséhez) fel kell tüntetni azokat a különös méltánylást érdemlő körülményeket, amelyek alapján a kérelem benyújtásra kerül, és mellékelni kell hozzá az ezeket alátámasztó dokumentumokat, például a közüzemi díj elmaradásáról, gyógyszerköltségről stb. A kitöltött és aláírt kérelmet a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv, vagy a Magyar Államkincstár Központ felé kell benyújtani, kivéve, ha az igénylő hozzátartozói nyugellátásban vagy árvaellátásban részesülő személy, ebben az esetben ugyanis a kérelem csak a Magyar Államkincstár Központhoz nyújtható be.
Az egyszeri segély gyakorisága és összege, jogorvoslati lehetőség
Egyszeri segélyt évi egy alkalommal állapíthat meg az illetékes szerv. A segély összege minimum 15 ezer, maximum 50 ezer forint lehet. Az illetékes szerv döntése ellen a döntés kézhezvételétől számítva 30 napon belül lehet keresetet benyújtani a kérelmező lakóhelye szerint illetékes, közigazgatási kollégiummal rendelkező törvényszék felé.
Ki nem kaphat egyszeri segélyt?
Egyszeri segélyben csak az a személy részesülhet, aki nyugdíjat kap, tehát aki más ellátásban – például időskorúak járadékában, megváltozott munkaképességű személyek ellátásában vagy rokkantsági járadékban – részesül, az egyszeri segélyt nem kaphat. Nem jár az egyszeri segély továbbá annak a nyugdíjasnak sem, aki tartós bentlakásos intézményben él (lakóotthon, rehabilitációs intézmény vagy ápolást, gondozást nyújtó intézmény), aki szabadságvesztés büntetését tölti vagy előzetes letartóztatásban van, vagy az 1997. évi XXXI. törvény szerinti otthont nyújtó ellátást kap, illetve javítóintézetben helyezték el.