A hétvégi házak, nyaralók sok esetben olyan környéken helyezkednek el, ahol egyes káreseményeknek jobban ki vannak szolgáltatva, illetve jellegük miatt is hátrányosabb helyzetben vannak e szempontból, mint az állandóan lakott ingatlanok. Fontos tehát, hogy ezek az épületek is védve legyenek lakásbiztosítással, azonban a magas kockázat miatt ezekre az ingatlanokra komplikáltabb lehet a biztosítás megkötése.
Egy nyaraló vagy hétvégi ház rengeteg öröm és emlék forrása lehet. Ahhoz, hogy a kellemes élményekre ne vetődjön árnyék, fontos, hogy az ingatlan biztosítva legyen bizonyos káresemények bekövetkezésének esetére. A biztosítás megkötése mellett egyéb módokon is hozzá lehet járulni a nyaraló biztonságosabbá tételéhez. Például, ha a tulajdonos a nyaralási szezonon kívül is meglátogatja az ingatlant egyszer-egyszer, nemcsak a betörők bizonytalanodhatnak el, de nagyobb valószínűséggel megelőzhetők az egyéb káresemények is, például azzal, hogy egy rendellenes állapot időben felfedezésre kerül. Az is megoldást jelenthet, ha a szomszédok figyelnek egymás ingatlanára, kiürítik egymás postaládáit, amikor éppen arra járnak és gyanús mozgás esetén értesítik a tulajdonost. Mindezek mellett az olyan védelem, mint egy megfelelő kerítés, ajtó vagy rácsok nemcsak megelőzésképpen tehet jó szolgálatot, de ha a káresemény bekövetkezik, ezek megléte pozitívan befolyásolhatja a kártérítési összeget is. Mivel a nyaralók lényege, hogy tulajdonosai csak bizonyos időközönként látogatják, ezek az ingatlanok nem állandóan lakottak. Ez igen jelentős kockázati tényező a káresemények szempontjából, és nemcsak az miatt, mert egy ilyen ingatlan szinte csábítja a betörőket, hanem azért is, mert ha egy káresemény bekövetkezik, az észlelésig eltelt idő alatt a kár jelentős mértékűvé fajulhat például egy elemi kár vagy akár egy csőtörés esetében. Éppen ezért a biztosítótársaságok azokra az épületekre, amelyek állandóan nem lakottak, szigorúbb feltételekkel kötnek biztosítást, ami meglátszik a kártérítési összegen, a fedezeten és a biztosítás díján is. Emellett általában pótdíjat is kell fizetni a plusz kockázat miatt, amelynek következtében a biztosítás díja is magasabb lesz.
Lakott, nem lakott?
Különösen fontos, hogy amennyiben állandó jelleggel nem lakott épületre történik a biztosítás megkötése, a szerződő fél ne állítsa azt, hogy a nyaralóban életvitelszerűen élnek. Egy esetleges káresemény bekövetkeztekor ez úgyis kiderül, és a kártérítés elvész. A biztosítók ellenőrizhetik azt, hogy a biztosított ingatlanban valóban életvitelszerűen élnek-e – ez történhet úgy, hogy a biztosítótársaság bekéri a közüzemi számlákat, amelyek alapján meg tudja állapítani, hogy az épületet tényleg állandóan lakják-e. Jellemzően évi 270 nap életvitelszerű ingatlanban tartózkodás kell ahhoz, hogy az épület állandóan lakottnak számítson.
Biztosítási kalkulátor nyaralóra?
Az interneten fellelhető kalkulátorok segítenek eligazodni a különböző biztosítók ajánlatai között a hétvégi házak, nyaralók esetében is. Minél több ajánlat kerül összehasonlításra, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy az adott ingatlanra a legmegfelelőbb ajánlat lesz kiválasztva, mivel fedezetben és a biztosítás díjában is jelentős különbségek lehetnek a biztosítók termékei között.
Fedezeti különbségek az állandó jelleggel lakott, belterületi ingatlan és a külterületen elhelyezkedő nyaraló tekintetében
Különböző feltételek mellett köthető biztosítás egy belterületen található, életvitelszerűen lakott ingatlanra és egy külterületi nyaralóra. Egy nyaraló esetében a biztosítási fedezet például nem terjed ki az értéktárgyakra (képzőművészeti alkotások, műtárgyak, ékszerek stb.), azonban kiterjed az épület felszereléseire, illetve a háztartási ingóságokra. Előfordulhat, hogy a biztosító a szerződő felet arra kötelezi, hogy temperáló fűtés legyen a nyaralóban, illetve, hogy víztelenítse a vezetékeket és zárja el a főelzáró szelepeket, azaz fordítson gondot az ingatlan állagmegóvására, valamint a kármegelőzésre. A biztosító a kártérítés megfizetését megtagadhatja, amennyiben olyan kár keletkezik, amely az állagmegóvás, illetve a kármegelőzés elmulasztásával összefüggésbe hozható. Tipikus példa erre az elfagyott vízvezeték megrepedése.