Minden esetben lényeges a megfelelő utasbiztosítás megléte, amennyiben az utazás célja valamely külföldi ország, és különösen igaz ez az USA esetében, mivel az amerikai egészségügyi ellátások költségei köztudottan rendkívül magasak.
Nem javasolt utasbiztosítás nélkül nekivágni egy amerikai útnak
Az utasbiztosítás számtalan esetben védelmet nyújt: a poggyászkártól kezdve, a különböző mentést igénylő helyzeteken át, az orvosi ellátásig. Európán belül, sőt még belföldön is fontos utasbiztosítást kötni, egy távolabbi, egzotikus úti cél esetében azonban mondhatni elengedhetetlen a megfelelő biztosítás. Európán kívül általában a bankkártyákhoz járó utasbiztosítás nem érvényes, továbbá nem használható az Európai Egészségbiztosítási Kártya sem. Amennyiben az utazás célja az USA, különösen oda kell figyelni arra, hogy az utasbiztosítás a megfelelő limitekkel és fedezetekkel legyen megkötve, ezek közül pedig a legfontosabb fedezet az egészségügyi, diagnosztikai, kórházi és műtéti ellátás.
Páratlan egészségügyi rendszer
Tény, hogy az amerikai egészségügyi rendszer egyedülálló, hiszen amellett, hogy nincs társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi ellátás, az amerikai az egyik legmodernebb – és az előbbiek miatt – a legdrágább egészségügyi rendszer a világon.
Mivel az Egyesült Államokban az egészségügyi intézményekben és a kórházakban magánellátás van, Magyarország és az USA között pedig nincs megállapodás, ha egy magyar állampolgár az amerikai útja során bármilyen okból kifolyólag orvosi ellátásra szorul, az ellátást saját zsebből kell finanszíroznia, ha nem rendelkezik utasbiztosítással. Az orvosi ellátások pontos összege sok tényezőtől függ, többek között például attól, hogy az ellátás során szükség van-e mentőre vagy kórházi tartózkodásra (és ha igen, meddig), de az összeg államonként is eltérő lehet. Példának okáért egy háromnapos kórházi ellátás hozzávetőlegesen 11 millió forintba, egy csonttörés ellátása minimum 2,7 millió forintba, míg egy szívkoszorúér műtét nagyjából 45 millió forintba kerül.
A magyarországi viszonyokhoz képest ezek az összegek rendkívül magasak, ezért kiemelkedően fontos a megfelelő limitekkel és fedezetekkel rendelkező utasbiztosítás megkötése az Egyesül Államokba történő indulás előtt.
Milyen a jó utasbiztosítás, ha az úti cél az USA?
Az Európán belüli utasbiztosítások díjai igen kedvezők, már napi néhány száz forintért köthető biztosítás európai úti cél esetén, azonban, ha az utazás célja az Egyesült Államok, ez az összeg napi 2-3 ezer forint is lehet. Ez persze meg sem közelíti azt a költséget, amelyet egy esetlegesen kint bekövetkező baleset vagy felbukkanó egészségügyi probléma következtében kellene egészségügyi ellátásra kifizetni.
Amerikai utazási cél esetén célszerű a Prémium fedezeti szintű utasbiztosítási ajánlatok közül választani. Amennyiben az utazás alatt extrém sporttevékenység végzése is tervbe van véve, figyelni kell arra, hogy egyes extrém sportok fedezete kizárólag kiegészítő biztosítással lehetséges. A fedezeteken kívül lényeges szempont még a fedezetekhez tartozó kártérítési limitek összegei, fontos, hogy ezek kiváltképpen a baleseti és kórházi ellátási fedezeteknél a lehető legmagasabbak legyenek (100 vagy 200 millió forintos, illetve limit nélküli), mivel megfelelő utasbiztosítás hiányában már akár egy műtéti beavatkozást igénylő bokatörés is több tízmillió forintba kerülhet. Adott krónikus betegség esetén nagyon fontos utánajárni, hogy ebben az esetben a biztosító milyen feltételekkel térít.
Ezen kívül fontos az is, hogy a meglévő betegség vagy betegségek a személyes okmányok között legyenek a pénztárcában, egy papírra angol nyelven felírva, a rendszeresen szedett gyógyszerekkel és az esetleges gyógyszer- és egyéb allergiákkal együtt.
Mi a teendő akkor, ha megtörténik a baj Amerikában?
Amennyiben az amerikai utazás során egészségügyi ellátás válik szükségessé, az ehhez kapcsolódó tennivalók a probléma súlyosságától függenek. Nem életveszélyes helyzet esetén a biztosító 0-24-ig rendelkezésre álló, magyar nyelvű asszisztencia vonalát kell hívni, amelynek telefonszáma megtalálható a biztosítótársaságok weboldalán, illetve a biztosítási kötvényen, de célszerű indulás előtt a telefonba is elmenteni. A biztosítótársaság asszisztencia partnere fog segédkezni a szükséges ellátás megszervezésében, a biztosítottnak sem az ezzel kapcsolatos teendőkkel, sem a számlával nem kell foglalkoznia.
Életveszélyes helyzet esetén a legelső tennivaló a mentők értesítése a 911-es hívószámon, és ha a helyzet megengedi, jelezni kell a mentőszolgálat felé az utasbiztosítás meglétét. Amennyiben egyedül utazik valaki, célszerű a biztosítási kötvényt is a pénztárcában tartani, és érdemes olyan hozzátartozó elérhetőségét megadni, aki jól beszéli az angol nyelvet, és ismeri a biztosított egészségi állapotát.