Az életbiztosítás megkötése komoly, a család anyagi biztonságát hosszú távon befolyásoló döntés, amely kiszámíthatóságot és biztonságot nyújt a családok részére a legváratlanabb helyzetekben is. Ahhoz, hogy a szerződő fél biztos lehessen a védelemben, érdemes néhány dologra fokozottan odafigyelni a szerződés megkötése előtt.
Minden biztosított el akarja kerülni azt a helyzetet, hogy egy káresemény esetén a biztosító nem fizet, hiszen nem azért fizetett ki akár több millió forintot. Sajnos azonban előfordulhatnak ilyen helyzetek, ezeket viszont kiküszöbölhetők úgy, hogy az életbiztosítási szerződés megkötése előtt minden információt megad a leendő biztosított a biztosítótársaságnak, még azokat is, amelyek lényegtelennek tűnnek.
Szerződéskötés előtt – a legapróbb információ is fontos lehet
A szerződéskötés előtt rengeteg kérdésre válaszolni kell – az életkortól kezdve a testmagasságon, testtömegen, káros szokásokon és a munkakörön át a végzett sporttevékenységekig minden érdekli a biztosítót, mivel a biztosítás díjának kiszámítása a felsorolt adatok birtokában történik. Nyilvánvaló, hogy egy 20-25 éves, jó egészségi állapotban lévő, egészséges és aktív életmódot folytató személy számára a feltételek sokkal kedvezőbbek lesznek, mint egy idősebb, egészségi gondokkal küzdő személy esetében. Fontos, hogy a szerződés a szerződéskötéskor fennálló helyzetet a lehető legpontosabban tükrözze, mivel, ha a szerződéskötés előtt minden érdemleges információt megkap a biztosítótársaság, a későbbiekben elkerülhetők a kifizetéssel kapcsolatos problémák.
A kalkulációhoz képest magasabb biztosítási díj
A biztosítási díj megállapítása során az elsődleges tényező az életkor, illetve az egészségi állapot – ennek megfelelően alakul a biztosítás díja. Az ajánlatok biztosítónként változnak, továbbá a biztosítás díját befolyásolja az is, hogy a kockázati életbiztosítást milyen összegre és milyen időtartamra kötik meg.
A kalkuláció elvégzése, valamint az ajánlat kiválasztása után a biztosítótársaság elvégzi a kockázatelemzést a megadott adatok alapján. Az egészségügyi nyilatkozat birtokában sor kerül a biztosító részéről a bírálatra. Ezután a biztosító vagy megköti a szerződést az előzetes kalkuláció során megállapított összeggel; vagy módosítja az árajánlatot, illetve az előzménybetegségeket vagy a meglévő betegségeket a kockázatok közül kizárja; vagy pótdíjat számol fel az egészségügyi állapot miatt, ami magasabb havi díjat jelen; végül az is előfordulhat, hogy a biztosító elutasítja a szerződéskötést.
Miért kell bejelenteni a biztosítónak a változásokat?
Az életbiztosításra közvetlenül hatással vannak az egészséget érintő változások, amilyen például egy frissen kialakult egészségügyi probléma, egy nagyobb kockázatú munkahely vagy akár egy káros szokás kialakítása (például dohányzás elkezdése).
Mivel a biztosítás díját a szerződéskötés során megadott adatok szerint alakítják ki, az egészségügyi állapotban bekövetkezett változás vagy életmódbeli változtatás esetén, amennyiben a biztosítóval ezeket nem közlik, a kifizetést a későbbiek során megtagadhatja a biztosító, mivel ebben az esetben a szerződés eredeti feltételeinek a biztosított kockázati profilja nem felel meg. A biztosítási szerződések többnyire előírják a változásbejelentés haladéktalan kötelezettségét, és amennyiben egy lényeges változásról a biztosított nem értesíti a biztosítótársaságot, a szerződés érvénytelenné válhat.
Miért érdemes biztosítási szakértőhöz fordulni?
Az életbiztosítás kiválasztása nem csupán egy termék megvásárlása, hanem egy hosszú távra szóló döntés, amely az anyagi biztonságot érinti. Egy biztosítási szakértő maximálisan figyelembe veszi az egyéni élethelyzeteket, célokat és pénzügyi lehetőségeket, valamint segít eligazodni a lehetőségek között, hogy valóban testreszabott ajánlat legyen kiválasztva. Emellett a szakértők nem siklanak el az apró betűs részek felett sem, így a leendő biztosított nemcsak időt, de pénzt is megtakaríthat.