Az Európai Unión belül nincs szükség rá, azonban az Unió határát átlépni csak útlevéllel lehet, ezen kívül az okmány jól jöhet még különböző helyzetekben, a személyazonosság igazolására. Mennyibe kerül ma, és hogyan történik az útlevél megigénylése?
Az útlevél megléte elengedhetetlen, ha valaki olyan országba utazik, ahol kötelező ez az okmány a belépéshez, ezen kívül pedig igen hasznos lehet például akkor, ha valaki elveszíti a személyi igazolványát, ugyanis az útlevéllel is igazolható a személyazonosság, külföldön és itthon egyaránt.
Az útlevél igénylésének ügyintézési ideje és költsége függ attól, hogy milyen gyorsan szeretné az igénylő kézhez kapni. Célszerű a tervezett utazás előtt minimum egy hónappal elindítani az igénylést, hogy az útlevél rendes eljárásban készülhessen el. A rendes eljárás határideje 20 nap. Amennyiben az útlevél igénylésére irányuló kérelem a mellékletekkel együtt hiánytalanul lett benyújtva, és a személyes adatok is rendben vannak, az ügyintézési határidő 8 napra rövidül, azonban a biztonság kedvéért érdemes mindenképpen a 20 napos határidővel számolni. Útlevél bármelyik okmányirodában vagy kormányablakban igényelhető.
Mi szükséges az útlevél igényléséhez?
Az ügyintézés során kérik a személyazonosító okmányt – ami lehet személyi igazolvány, vezetői engedély vagy még érvényes útlevél –, valamint a lakcímkártyát. Amennyiben az igénylőnek van még érvényben lévő útlevele, de nem tudja azt bemutatni, nyilatkoznia kell az elvesztéséről, megsemmisüléséről vagy arról, hogy ellopták, ezért fontos, hogy a még érvényes útlevél (ha megvan) ne maradjon otthon. Lopás esetén, amennyiben történt bejelentés, a rendőrségtől kapott dokumentumokat is be kell mutatni. Az ügyintézés folyamán rögzítik az igénylő aláírását és ujjlenyomatát (12 év felett). Az ujjlenyomat-vételtől kizárólag abban az esetben tekintenek el, ha az igénylő igazolható betegség vagy sérülés miatt nem tud adni ujjlenyomat-mintát. Amennyiben az útlevél igénylése kiskorú vagy gondnokság alatt álló személy részére történik, az ügyintézés során személyazonosításra szolgáló okmányt és lakcímkártyát kell bemutatni, ha lakcímkártya nem áll rendelkezésre, a születési anyakönyvi kivonatra lesz szükség. Amennyiben a gyermek 12 évnél fiatalabb, és az ügyintézéskor személyesen nem jelenik meg, egy igazolványképre is szükség lesz. Érvényes útlevéllel rendelkező kiskorú esetén az eljárás megegyezik a nagykorú igénylők eljárásával. Kiskorú esetében mindkét szülő jelenléte szükséges az útlevél igényléséhez, amennyiben az egyik szülő az ügyintézéskor nem tud jelen lenni, hozzájáruló nyilatkozatot kell tennie személyesen okmányirodában, kormányablakban, a NAV kiemelt ügyfélszolgálatán vagy postai szolgáltatóhelyeken, illetve elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül. A nyilatkozat érvényességi ideje 15 nap.
Mitől függ az útlevél igénylésének díja?
Az útlevél igénylése során fizetendő illeték összegét számos tényező befolyásolja a rendes eljárásban is. Amennyiben az igénylő nagykorú, a fizetendő illeték mértékét elsősorban az útlevél érvényessége határozza meg. A 10 évig érvényes útlevélért 14 ezer, az 5 évig érvényesért 7500, az 1 évig érvényes, ujjlenyomatot nem tartalmazó okmányért pedig 2500 forintot kell fizetni, illeték jogcímen. Fontos tudni azonban, hogy a rendes eljárás a 65 év felettiek számára költségmentes. Kiskorú részére igényelt útlevél esetében az okmány érvényességi idején túl az igénylő kiskorúval egy háztartásban nevelt szintén kiskorú gyermekek számától is függ az illeték összege.
A sürgősséggel igényelt útlevélért pótdíjat kell fizetni
Bármikor adódhat olyan helyzet, hogy sürgősen szükség van útlevélre. Ilyen esetekre többféle eljárás létezik. Azonnali eljárás esetén az útlevél 24 órán belül rendelkezésre áll, azonban a rendes eljárás illetékén túl 39 ezer forintos pótdíjat is kell fizetni érte. Sürgősségi eljárásban a rendes eljárás illetéke mellett 29 ezer forint a pótdíj összege, az útlevél pedig 3 napon belül készül el. A soron kívüli eljárás ügyintézési határideje 5 nap, a rendes eljárás illetékén kívül fizetendő pótdíj pedig 19 ezer forint. A kérelem mindhárom eljárás esetén leadható ugyanott, ahol a rendes eljárásban igényelt útlevél kérelme is.
A rendes eljárás során az útlevél átvehető személyesen és postai úton is, ugyanakkor a soron kívüli eljárásban igényelt útlevél csak személyesen vehető át, az azonnali és sürgősségi útlevelek pedig kizárólag a 1133 Budapest, Visegrádi u. 110. szám alatti Központi Okmányirodában vehetők át személyesen.
Útlevél pótlása online
Útlevél online történő igénylésére csak abban az esetben van lehetőség, ha pótlásról van szó, azaz a meglévő útlevél megsemmisült, elveszett vagy ellopták. Az eljárás költsége ebben az esetben attól függ, hogy az okmányt milyen okból kell pótolni. Lopás esetén az ügyintézés költségmentes, azonban, ha az útlevél elveszett vagy megsemmisült és a pótlást kérő a 65. életévét nem töltötte be, 10 éves érvényességű okmány esetén 8500 forintot, 5 évig érvényes okmány esetén pedig 5500 forintot kell fizetni. Pótlás esetén is lehetőség van a soron kívüli eljárások igénybevételére a megfelelő pótdíjak megfizetése mellett. Az útlevél online pótlása a Webes Ügysegéd weboldalon keresztül történhet. Szintén a Webes Ügysegéd weboldalon van lehetőség az útlevél elvesztésének, megsemmisülésének vagy eltulajdonításának online bejelentésére, amelyet haladéktalanul, de legfeljebb a tudomásra jutást követő 3 napon belül meg kell tenni. A bejelentés megtehető a kormányhivatalokban is.