A forró napok számának növekedésével hazánkban is egyre több otthonba kerül klíma. Sokan bizonytalanok azt illetően, hogy a kültéri egység felhelyezése előtt szükséges-e engedélyt kérni a lakóközösségtől, illetve a szomszédoktól. A válasz nem egyértelmű igen vagy nem, ugyanis nem mindegy, hogy társasházi lakásról vagy családi házról van szó.
Klímatelepítés előtt a lakás tulajdonosa elsősorban a berendezés árát, teljesítményét és energiafogyasztását tartja szem előtt, holott bizonyos esetekben elengedhetetlen az egyeztetés a közös képviselővel és/vagy a szomszédokkal a klíma felszerelését illetően. Hogy szükséges-e az előzetes egyeztetés, az attól függ, hogy családi házról vagy társasházi lakásról van szó, utóbbi esetben ugyanis a lakóközösség és a közös képviselő engedélyére is szükség lehet. Társasház esetén azt is meghatározhatják, hogy a kültéri egységet hova lehet felszerelni. Fontos tudni, hogy bizonyos esetekben birtokvédelmi eljárásra is sor kerülhet az engedély nélkül felszerelt klíma miatt.
Mikor kell a szomszéd engedélye?
Nem minden esetben kell klímatelepítés előtt írásos hozzájárulás a szomszédoktól. Azonban, ha közös tulajdont érint a berendezés kültéri egysége vagy befolyásolhatja más lakások használatát, a vonatkozó törvények alapján szükség lehet írásos beleegyezésre az érintett tulajdonosoktól. Amennyiben a kültéri egység nem megfelelő helyre kerül – például a szomszéd erkélye mellé –, a zaj, a csöpögő víz vagy a rezonancia miatt konfliktusforrás lehet még szabályosan történt telepítés esetén is, ami akár birtokvédelmi eljárást is eredményezhet. Leggyakrabban a kondenzvíz okozhat konfliktushelyzetet, ha az lecsöpög a szomszéd erkélyére vagy ablakára.
Társasházi lakás esetén nagyobb esélye van a klíma miatti vitának
Társasházi lakások klímaberendezése miatt nagyobb eséllyel alakulnak ki viták, főleg, ha a kültéri egység közös tulajdonban lévő részre kerül, amilyen például a homlokzat, illetve a tető vagy az erkélyek bizonyos részei. Ilyenkor az érintett szomszédok írásbeli hozzájárulása szükséges a klímaberendezés szabályos telepítéséhez, a társasház Szervezeti és Működési Szabályzata pedig szigorúbban is szabályozhatja a kérdéskört. Van olyan társasház, ahol kizárólag akkor lehet klímát telepíteni, ha azt a közgyűlés előzetesen jóváhagyja, homlokzatra pedig sok helyen nem is engedélyezik a felszerelését. Amennyiben társasházi lakásba szereltetne klímát a tulajdonos, első lépésként a ház Szervezeti és Működési Szabályzatának vonatkozó részét kell áttanulmányoznia, és egyeztetnie kell a társasház közös képviselőjével.
Belvárosban, illetve műemlék épületek esetén egyéb szabályok is érvényben lehetnek
Az önkormányzatok általában településképi rendelet formájában szabályozzák a klímatelepítés kérdését, ami kiváltképp utcafronti homlokzatok, műemléki környezet, illetve történelmi városrészek esetén fordul elő gyakran. Egyes önkormányzatok azt is meghatározzák, hogy az utcáról látható lehet-e a berendezés vagy el kell azt takarni.
Akkor is érdemes tájékoztatni a szomszédokat, ha nincs szükség engedélyre
Nem minden esetben kell engedély a szomszédoktól egy klímaberendezés telepítéséhez, azonban az ebből adódó konfliktusok nagy része megelőzhető a szomszédok előzetes tájékoztatásával, valamint halk működésű berendezés választásával.
