Sokan nem tudják, de akkor is van lehetőség arra, hogy a számlán álló pénz kamatot hozzon, ha a számlatulajdonos nem akarja hosszú távra lekötni azt, vagy ha csak kis összeget tud félretenni havonta.
A nagyobb kiadást – például ingatlanvásárlást, autóvásárlást, lakásfelújítást vagy nagyobb volumenű egészségügyi beavatkozást – tervező számlatulajdonosok általában nem fektetik be a számlájukon tartott pénzt, mivel egy hosszabb távra lekötött összeg esetén, annak idő előtti feltörésével elvesztenék a kamatot.
Diszkontkincstárjegy vagy kötvény alap
Van azonban megoldás erre az esetre is: a diszkontkincstárjegy ugyanis általában már néhány hét vagy akár néhány nap alatt is kamatozik. A diszkontkincstárjegy vásárlásához értékpapírszámlát kell nyitni a Magyar Államkincstárnál, vagy valamelyik hazai banknál. Arra is van lehetőség, hogy csupán a megtakarítás egy részét vegye ki a befektető, ilyen esetben pedig a fennmaradó összeg tovább kamatozik. Jó választás lehet még egy pénzpiaci, illetve nagyon rövid kötvény alap, azonban a diszkontkincstárjeggyel szemben ezek hozamából 13% szociális hozzájárulási adót, valamint 15% kamatadót kell fizetni.
Értékpapírok és betéti termékek
Ha összegyűlik több százezer forint abból, hogy a számlatulajdonos kevesebbet költ a számlájára havonta érkező pénzből, már érdemes értékpapírokba vagy betéti termékekbe befektetni. Ha valaki a nyugdíjas éveire szeretne félretenni, célszerű nyugdíjbiztosítást vagy nyugdíjpénztárat választania, ha pedig lakásra gyűjt, egy lakás-takarékpénztár lehet a jó választás. Mindkét termék esetében adókedvezmény vehető igénybe. Aki havonta félre tud tenni pár tízezer forintot, annak a befektetési célú életbiztosítások között is érdemes körülnéznie.
Tartós befektetési számla
Amennyiben nem állampapír-befektetésre esik a választás, a lakossági ügyfelek esetében a befektetés adóköteles – a befektetési alapok és a bankbetétek hozamából 13% szociális hozzájárulási adót, valamint 15% kamatadót kell fizetni, továbbá adózni kell a részvények árfolyamnyeresége után is. Az adózást el lehet kerülni azzal, hogy a befektető a megtakarítását tartós befektetési számlán tárolja, ami akár már 25 ezer forint megtakarítással is nyitható. A 2025-ben indított TBSZ gyűjtőéve 2025. december 31-én zárul le, ez az a dátum, ameddig a számlára gyűjthető megtakarítás, ezt követően az összeghez nem lehet hozzátenni, csak a meglévő egyenleg forgatható. A 2025-ben indított tartós befektetési számlákról 2029-től kedvezményes adózással vehető ki pénz, 2030 végén pedig, amikor a számlák megszűnnek, a bankbetétek vagy értékpapírok nyeresége adómentesen felvehető. A TBSZ feltörhető abban az esetben, ha a megtakarításra idő előtt lenne szükség, az árfolyamnyereség és a kamatok ebben az esetben is járnak a befektető részére, azonban a szociális hozzájárulási adót és a kamatadót ugyanúgy meg kell fizetni, mint a normál értékpapírszámlán tartott megtakarítások esetén.
Magasabb kamatozású betétek és kombinált megtakarítások
A csak simán, számlán tartott pénzt érdemes legalább lekötni – egyes bankoknál, akciók keretén belül, találhatók magasabb kamatozású betétek. Léteznek úgynevezett kombinált megtakarítások, amelyek több pénzintézetnél is elérhetők – ezek esetében elvárt, hogy a befektetés bizonyos része például értékpapírba vagy életbiztosításba kerüljön, ne betétbe. A pénzintézetek ezeknek a megtakarításoknak a betéti részére meglehetősen magas kamatot ajánlhatnak.