2024. júliusától vehető igénybe az új otthonfelújítási támogatás, melynek maximálisan igényelhető összege 6 millió forint. A támogatás két részből, egy kamattámogatott kölcsönből és egy vissza nem térítendő támogatásból áll. Mivel a támogatásra nem mindenki jogosult, felmerül a kérdés, hogy mit tehet az, aki támogatás nélkül korszerűsítené az otthonát.
2024. júliusától vált elérhetővé az új otthonfelújítási program, amelynek 108 milliárd forintos keretösszegéből hozzávetőlegesen 20 ezer ingatlan korszerűsítése fedezhető. Ez azt jelenti, hogy a támogatásra jogosultak kis része élhet csak a támogatás lehetőségével, és akkor azokról a családokról még nem is esett szó, akik nem tartoznak a támogatásra jogosultak körébe, ugyanis az új otthonfelújítási támogatást kizárólag az 1991 előtti építésű családi házak energetikai korszerűsítésére lehet igényelni. Részükre, és azok részére, akik jogosultak ugyan a támogatásra, de a keretösszeg végessége miatt nem tudják igénybe venni, több pénzintézet is kínál az átlagos piaci kamatozásnál jóval kedvezőbb kamatozású, úgynevezett zöld jelzáloghitelt.
Ingatlan korszerűsítése banki megoldással
Pár éve jelentek meg a bankok kínálataiban azok a jelzáloghitelek, amelyek kizárólag zöld lakáscélokra igényelhetők. A pénzintézetek e hiteleknél, az energetikai vállalásokért cserébe, a hagyományos kölcsönöktől eltérően olyan plusz kedvezményeket nyújtanak, mint az igényléshez kapcsolódó díjak elengedése vagy a kamatkedvezmény.
Egyes bankok zöld jelzáloghitel ajánlatai
A CIB Bank ingatlankorszerűsítés céljára két kölcsönét, a Végig Fix Lakáskölcsönt és a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt kínálja. Azok az ügyfelek, akik a hitelkérelmüket 2024. július 1. és december 31. között nyújtják be, és a hitel folyósítása 2025. február 28-ig megvalósul, 40 ezer forintos jóváírást kapnak a banktól. A jóváírási akció mellett más kedvezmények is járnak a hitelhez: ingyenes földhivatali ügyintézés, ingatlan nyilvántartási igazgatási szolgáltatás és folyósítás, valamint a fedezetminősítési díj visszatérítése.
Az MBH Banknál is opció a korszerűsítés, mint hitelcél, mely esetben 0,25 százalékpont kamatkedvezményt biztosít a pénzintézet. A kedvezmény feltétele, hogy a szóban forgó ingatlan energetikai minősítési besorolása a munkálatok végeztével minimum egy kategóriával jobb legyen, vagy minimum 10%-kal csökkenjen a primer energiafogyasztása. A kamatkedvezmény mellett a bank egy helyszíni szemle, egy értékbecslés és két energetikai tanúsítvány díját is visszatéríti, minimum 5 millió forintos hitelösszeg igénylése esetén. A közjegyzői díjat a pénzintézet 50 ezer forintig téríti vissza, emellett a tulajdoni lap és a térképmásolat díját is átvállalja, legfeljebb 9 ezer forintig, és a földhivatali szolgáltatásokért kifizetett díjat is visszatéríti.
A OTB Bank szintén 0,25 százalékpontos kamatkedvezménnyel kínálja Zöld lakáshitelét ingatlan korszerűsítésére. Amennyiben a zöldhitellel érintett ingatlan A-nál rosszabb energetikai besorolású, a korszerűsítési munkálatok végeztével minimum A minőségű energetikai besorolása kell, hogy legyen, illetve maximum 76 kW/m2/év lehet az épület összesített energetikai jellemzője. A korszerűsítést követően minimum 30%-kal kell csökkennie az ingatlan primerenergia-igényének, az energetikai besorolásától függetlenül. A Zöld lakáshitelnek létezik egy úgynevezett Évnyerő verziója is, amelynél az első évben kizárólag a kamat törlesztése folyik, a tőketartozás törlesztése a 13. hónaptól esedékes.
A K&H Bank 13 felújítási célra kínál zöld lakáshitelt korszerűsítésre. Amennyiben az adott ingatlan 1990 előtt épült, nem szükséges energetikai tanúsítvánnyal igazolni az induló értéket, azonban az ingatlannak a korszerűsítést követően az A besorolást, valamint a 76 kW/m2/év primerenergia-igényt el kell érnie. Abban az esetben, ha az induló érték energetikai tanúsítvánnyal igazolható, a pénzintézet elfogadja a 30%-os primerenergia-igény csökkenést is.
A Raiffeisen Banknál elérhető a Zöld Jelzáloghitel konstrukció, amelyet felújításra igénybe véve, a felújítás után, az ingatlan energetikai besorolásának minimum az A szintet el kell érnie, vagy a primerenergia-igényének minimum 30%-kal kell javulnia, vagy a 76 kW/m2/évet nem haladhatja meg az összesített energetikai jellemző maximum értéke. Az ingatlan induló energetikai besorolásának A-nál rosszabbnak kell lennie, vagy az épületnek 1990 kellett épülnie. A korszerűsítési cél lehet például nyílászárócsere, napelem-rendszer vagy napkollektor kiépítése, hőszigetelés, hőszivattyú csere. A Zöld Jelzáloghitel nemcsak energetikai célú, hanem egyéb típusú felújítási célokra is igényelhető. A bank a hitel igénylőinek számos induló költséget megtérít: átvállalja az értékbecslés díját, visszatéríti két energetikai tanúsítvány díját (darabonként legfeljebb 40 ezer forintig), 5 millió forint feletti összegű kölcsön esetében a közjegyzői díjat maximum 50 ezer forintig visszatéríti, a vállalt feltételek teljesítése esetén nem számol fel folyósítási díjat, elengedi a zálogjog földhivatali bejegyzésének költségét és a térképmásolat díját, csakúgy, mint az ingatlanonként 3000 forintos fedezetellenőrzést az igényléskor és a kifizetéskor. A kedvezmények a 2024. szeptember 30-ig megigényelt és 2024. december 31-ig kiállított hitelígérvény szerinti szerződések esetében vehetők igénybe. Lényeges tudni, hogy amennyiben a hitelt végtörlesztik 3 éven belül, vagy a tőketartozás minimum 50%-át előtörlesztik, az elengedett költségeket a bank részére meg kell fizetni.