A nyári szünidő alatt megnő a diákmunkát vállaló fiatalok száma. Szülői engedéllyel 16 éves kortól vállalhatnak munkát a tanulók, azonban a nyári szünet alatt, azaz 2024-ben június 21. után, a 15 éves, nappali tagozatos diákok is dolgozhatnak. Az alábbiakban kiderül, hogy mire érdemes odafigyelni a diákmunka kapcsán.
Ahhoz, hogy egy diák munkát tudjon vállalni, szüksége lesz az adóazonosító jelére. Ha esetleg valakinek nincs adóazonosító jele, vagy elvesztette az adókártyáját, a 24T34-es számú nyomtatványon tudja megigényelni azt, a NAV-nál. Az ONYA (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) segítségével a nyomtatvány online is kitölthető és elektronikusan beküldhető a NAV-hoz.
A nyáron munkát vállaló diákok esetében ugyanazok a szabályok érvényesek az adózás és a bejelentés vonatkozásában, mint más munkavállalók esetében, kivéve a diákszövetkezetek által biztosított munkákat. Ennek megfelelően a diákok is igényelhetik a 25 év alattiak személyi jövedelemadó kedvezményét, ami azt jelenti, hogy a bérükből személyi jövedelemadót nem fognak levonni.
Személyi jövedelemadó mentesség és adóbevallás
Mivel a diákmunkáért kapott jövedelemre vonatkozóan is igénybe vehető a 25 év alatti fiatalok adókedvezménye, a havi 576 601 forintot meg nem haladó jövedelem után nincs személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség. Az adóalapot csökkentő kedvezmény összege legfeljebb havi 86 490 forint lehet. Az érintett fiataloknak ezt a kedvezményt nem kell megigényelniük, a munkáltató automatikusan figyelembe veszi a jogosultsági hónapokban, hacsak a munkavállaló nem kéri a kedvezmény teljes vagy részleges mellőzését, nyilatkozat útján.
A diákoknak – amennyiben a diákmunkán kívül egyéb jövedelmük nem volt – nem kell adóbevallást készíteniük, csak a NAV által elkészített személyi jövedelemadó-bevallási tervezetet kell jóváhagyniuk a munkavállalást követő évben. A tervezet ellenőrzéséhez, illetve jóváhagyásához szükség lesz a foglalkoztató által kiállított és a munkavállaló részére a munkavállalás évét követő január 31-ig átadott igazolásra az adóévi összes jövedelemről, valamint a közterhekről.
A munkáltató leellenőrzése
A munkaszerződés aláírását megelőzően célszerű, ha a munkát vállaló diák szülője vagy a diák ellenőrzi, hogy a munkáltató szerepel-e a NAV honlapján található „Adatbázisok” menüpont „Alkalmazottat bejelentés nélkül foglalkoztatók” megnevezésű fül alatt található listán. A diákszövetkezeteken keresztül létrejött munkavállalói jogviszonyok esetében nem áll fenn ilyen kockázat, mivel ezekben az esetekben a fiatal munkavállaló a diákszövetkezet alkalmazásában áll.
Munkaszerződés és biztosítási jogviszony
Fontos tudni, hogy a munkaszerződés, amennyiben a munkavállaló 18 év alatti, csak akkor érvényes, ha a munkavállaláshoz a törvényes képviselő hozzájárul. A munkaszerződést nem kötelező írásba foglalni abban az esetben, ha a munkavégzés egyszerűsített foglalkoztatás keretében történik, például idénymunka vagy alkalmi munka esetén. A munkabérre vonatkozóan a szerződésben szerepelhet órabér, napi, heti vagy havibér, illetve teljesítménybér is, azonban a jövedelemnek a minimálbért el kell érnie, ami 2024-ben, napi 8 órás munkaviszony esetén 266 800 forint.
Az, hogy a munkáltató bejelentette-e a NAV felé a biztosítási jogviszonyt, akár mobileszközről is leellenőrizhető az Ügyfélkapun keresztül.
Célszerű diákszámlát nyitni
Diákmunka esetén főként érdemes egy fiatalnak diákszámlát nyitni. Egy diákszámla megnyitása kedvezményekkel és ajándékokkal járhat, emellett ezeknek a számláknak jellemzően nincs számlavezetési díjuk, és általában a kártyadíjat is elengedik a bankok az első évben.