Rendkívül népszerű támogatási forma a magyar családok körében az államilag kamattámogatott, legfeljebb 3%-os kamatozású, 10-25 éves futamidejű CSOK Plusz hitel, ahogy szintén népszerűek napjainkban a könnyűszerkezetes családi házak is. De vajon lehet-e CSOK Plusz hitelt igényelni könnyűszerkezetes házra?
Mivel a CSOK Plusz hitel vonatkozásában a szabályok ingatlanszerkezetre vonatkozó megkötéseket nem tartalmaznak, ezért könnyűszerkezetes családi házra is igényelhető az államilag kamattámogatott hitel, amennyiben a ház a program egyéb követelményeinek megfelel.
A CSOK Plusz hitel igénylésének ingatlannal kapcsolatos alapvető feltételei
Fontos tudni, hogy a hitelből telek nem vásárolható, így könnyűszerkezetes házra a támogatás csak akkor igényelhető, ha a telek az igénylő tulajdona. Mindemellett az ingatlan minimum BB energetikai besorolású kell, hogy legyen, a rendeletben előírt műszaki követelményeknek eleget kell tennie, és lakóház megnevezéssel kell szerepelnie az ingatlan-nyilvántartásban.
A könnyűszerkezetes családi házak előnyei
A könnyűszerkezetes házak energiatakarékossága kedvezőbb lehet a hagyományos téglaépítésű házakénál, ezáltal egy könnyűszerkezetes ház építése környezetvédelmi szempontból jelentős. Emellett sokkal gyorsabban megépülnek, mint a hagyományos építésű házak (1-2 év helyett mindössze néhány hónap alatt), alacsonyabb lehet az építési költségük, és a karbantartásuk is egyszerűbb, mint a hagyományos házaké. Továbbá egy könnyűszerkezetes ház helytakarékos is, mivel a bruttó és a nettó alapterület között kisebb a különbség, mint egy téglaház esetében.
A rövid építési idő előnyei
Minél hamarabb megépül az ingatlan, annál hamarabb beköltözhető. Ez főleg akkor lehet előnyös, ha az építkezés ideje alatt a család bérelt ingatlanban lakik, hiszen minél rövidebb ideig kell bérelni egy lakást, annál kevesebb bérleti díjat kell fizetni. Az építkezés gyorsaságának következtében valószínűbb, hogy a munkálatok kedvező időjárási viszonyok között fejeződhetnek be, így megelőzhetők a plusz költségek. A rövidebb építési időnek köszönhetően hamarabb elmúlik az építkezés stresszes időszaka is. A gyorsabb építési idő ezen kívül lehetővé teszi, hogy a jelzáloghitel időnként változó kamatai hamarabb legyenek rögzítve, így elkerülhető a kamatemelés is.
CSOK Plusz hitel igénylése könnyűszerkezetes családi házra
Az államilag kamattámogatott CSOK Plusz hitel tehát könnyűszerkezetes családi házra is igényelhető, ha az egyéb feltételeknek megfelel az ingatlan. Egy könnyűszerkezetes háznak számos előnye van, a gyorsabb építési idő mellett idesorolható az alacsonyabb építési költség és az energiatakarékosság.