Napjainkban egyre gyakrabban vásárolnak ingatlant hazánkban befektetés céljára. Az ingatlanbefektetés inflációálló és kiszámítható, így akár opció is lehet a tőzsdei befektetések és az állampapírok mellett. Többféle módon lehet ingatlanba befektetni, ezért érdemes a lehetőségeket alaposan megvizsgálva kiválasztani a legmegfelelőbbet.
Ingatlanalapok
Léteznek olyan ingatlanbefektetési lehetőségek, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a befektető közvetlen ingatlantulajdon nélkül részesüljön az ingatlanpiac hozamaiból. A Szabályozott Ingatlanbefektetési Társaságok (SZIT) kifejezetten ingatlanpiaci befektetésekkel foglalkoznak, például tulajdonosként bevásárlóközpontokat vagy irodaházakat üzemeltetnek, és az ebből származó eredmény 90%-át kifizetik a részvényeseiknek osztalékként. Ezzel a befektetési formával még adókedvezmények is elérhetők, hiszen szociális hozzájárulást nem, kizárólag személyi jövedelemadót kell utána fizetni. Lényeges azonban, hogy a gazdasági ingadozások, valamint az ingatlanpiacon történő változások az ingatlanalapok árfolyamát befolyásolják. A SZIT mellett elérhetők nem tőzsdén kereskedett ingatlanalapok is, amelyek után szintén nem kell szociális hozzájárulást fizetni.
Ingatlan felújítása
Sokan vásárolnak azért ingatlant, hogy felújítsák, majd a felújított lakást, házat magasabb áron eladják. Költséghatékony és értéknövelő felújítás esetén ez a fajta befektetési forma meglehetősen jövedelmező lehet. Ugyanakkor kockázatokat is rejt magában, hiszen például előfordulhat az, hogy a felújítás a költségvetést túllépi, vagy hogy az eladás pillanatában nincs megfelelő kereslet. Adózás szempontjából, a tulajdonjog fennállásának időtartamától függően, adófizetési kötelezettség keletkezik a bevétel és a költségek különbségére. A költségek magukban foglalják az ingatlan megvételével és felújításával kapcsolatos kiadásokat.
Ingatlanbérbeadás hosszú távra
A legnépszerűbb és egyben leggyakrabban előforduló ingatlanbefektetési forma a hosszú távú bérbeadás céljából vásárolt ingatlan. Ez a fajta ingatlanbefektetés azok számára kedvező, akiknek a saját ingatlanon felül van elegendő tőkéjük ahhoz, hogy megvásároljanak egy másik ingatlant, esetleg hitelből megfinanszírozzák. Az ily módon vásárolt ingatlan a saját költségeit néhány év alatt kitermeli, és még az értéke is növekszik. Fontos tudni, hogy az ingatlanbérbeadás adóköteles tevékenység. Választható a 10%-os költséghányad elszámolás vagy a tételes költségelszámolás, a fennmaradó összeg pedig személyi jövedelemadó-köteles.
Rövidtávú bérbeadás
Az ingatlanbefektetési formák között népszerű még a turisztikai célú bérbeadás is, különösen a fővárosban és a turisztikai szempontból frekventált településeken. Az ingatlanbérbeadás e formája több szervezés mellett magasabb hozamot ígér, ugyanakkor a hosszú távú bérbeadással szemben jelentősebb amortizációval kell számolni. E tevékenység esetében turizmusfejlesztési hozzájárulást, idegenforgalmi adót és áfát is kell fizetni.