Online szállást foglalni gyors és kényelmes, azonban napjainkban akár veszélyes művelet is lehet, ugyanis az online csalók már erre a területre is beszivárogtak. Egyre több az olyan eset, amikor népszerű szálláshelykereső oldalak szálláshely-fiókjait feltörve károsítják meg a szállásfoglalókat.
Az utazás szervezését megkönnyítő legnépszerűbb weboldalakon is felbukkantak az online csalók, akik már számos magyar utazni vágyótól csaltak ki különböző összegeket. Az egyik ilyen népszerű weboldal szerint nem a rendszerük, hanem néhány szállásadó partnerük esett áldozatául az adathalász elektronikus leveleknek, és bizonyos esetekben a csalóknak sikerült a szállásadó partnerek fiókjaihoz hozzáférni, jogosulatlanul. Egy másik, szintén népszerű, szállásfoglalásra szakosodott weboldal a mesterséges intelligenciát felhasználó csalásokra hívta fel a figyelmet: a csalók a mesterséges intelligencia segítségével hitelesnek tűnő szállásadói profilokat hoznak létre, így csalják ki a pénzt az áldozatoktól.
Ezekkel a módszerekkel próbálkoznak az online csalók a szállásfoglalóknál
Amennyiben a szállásfoglaló azt veszi észre, hogy egy szállásfoglalási weboldal külső csatornán történő fizetésre próbálja rávenni, szinte teljesen bizonyos, hogy csalókkal van dolga. Fontos tudni, hogy ha valaki rendszeren kívül fizet, és kiderül, hogy csalás áldozata lett, a szállásfoglaló weboldal nem fog tudni abban segíteni, hogy visszakapja a pénzét.
Az online csalók gyakran küldenek megtévesztő emaileket a potenciális áldozataik részére. Ezek az üzenetek látszólag teljesen megegyeznek a szállásfoglaló oldalak által küldött emailekkel. A csalók ezekben a levelekben arra kérik a címzettet, hogy egy az emailben elhelyezett linkre kattintva adja meg a bankkártyája adatait, vagy erősítse meg a foglalását. Amennyiben a gyanútlan áldozat rákattint erre a linkre, a csalók nemcsak a személyes adataihoz, de a számláján lévő egyenleghez is hozzáférhetnek.
Egyre több az olyan eset, amikor a csalók feltörik a szállásadók fiókjait, és ezekből a hiteles, valós fiókokból érik el a szállásadók vendégeit. Mivel az üzenet hivatalos forrásból érkezik, a vendégek még csak nem is gyanakodnak. Az ezt a módszert alkalmazó csalók jellemzően a rendszeren kívüli fizetésre próbálják rávenni a címzetteket.
Az online csalók legelterjedtebb módszere az, hogy nem létező, illetve más tulajdonában álló szálláshelyeket hirdetnek, többnyire rendkívül alacsony áron. Az áldozatok ilyen esetben a foglalást általában előre ki is fizetik, majd érkezéskor szembesülnek a kellemetlen ténnyel, miszerint a szálláshely igazi tulajdonosa mit sem tud a foglalásukról, vagy éppen a szálláshely nem is létezik.
Így lehet védekezni az online csalók ellen szállás foglalásakor
Van néhány módja annak, hogy a szállást foglalók kiszűrjék a csalók módszereit. Először is fontos, hogy a szállásfoglalást nem szabad kapkodva intézni, akkor érdemes ezzel foglalkozni, amikor a körülmények nyugodtak, és van idő alaposan utánajárni az esetleges kérdéses körülményeknek. Ha csak egy kis bizonytalanság is felüti a fejét, ajánlott a szállásfoglaló weboldal ügyfélszolgálatával egyeztetni.
A foglalás visszaigazolásaként kapott emailben szereplő linkre kattintás előtt ellenőrizni kell az email címet és az URL-t, a csalók ugyanis általában az eredetihez hasonló, de mégsem teljesen megegyező címeket használnak. Amennyiben kétely merülne fel, a szállásfoglalási weboldalon vagy mobilalkalmazáson keresztül ellenőrizni kell a saját fiókot. A szálláshelyek értékelése is adhat egyfajta támpontot: ha a szálláshely új, illetve nem rendelkezik számottevő értékeléssel, nem árt alaposabban utánajárni, hogy nem fenyeget-e csalás veszélye.
Szállásfoglaló weboldalon keresztüli foglalás esetén fizetni kizárólag a hivatalos szállásfoglalási oldalon keresztül szabad, közvetlenül a hotelnek, panziónak vagy házigazdának nem. Ezek a szállásfoglalás célját szolgáló weboldalak soha nem kérik, hogy a vendég más módon egyenlítse ki a szállásdíjat. Az ilyen jellegű kérést jelezni is kell az adott weboldal felé. Jó megoldás lehet a csalások elleni védekezésre a virtuális bankkártya, amelyre csak annyi pénzt kell feltölteni, amennyi az adott tranzakcióhoz szükséges. Amennyiben csalók próbálnának meg visszaélni a kártyaadatokkal, további pénzt nem tudnak levonni a kártyáról.
Tudatos szállásfoglalással elkerülhető az anyagi veszteség
Az online csalások elkerülése nagyfokú elővigyázatosságot és tudatosságot igényel. Fontos, hogy nyugodt körülmények között történjen a foglalás, és mindig ellenőrizni kell a szállásadók hitelességét, illetve a kapott elektronikus üzenetek valódiságát. Az alapvető biztonsági óvintézkedések betartása mellett nagy eséllyel elkerülhető, hogy a szállásfoglaló csalás áldozatává váljon.