Egy gyermek érkezése jelentős mértékben kihat a család anyagi helyzetére, mivel az anya keresete hosszabb-rövidebb időre kiesik. Erre az időszakra vehetők igénybe a különböző, jövedelemfüggő vagy fixösszegű állami támogatások, mint például az egy alkalommal igényelhető anyasági támogatás, illetve az olyan rendszeres támogatások, mint a GYES vagy a GYED. Amennyiben a családban legalább három gyermek van, az anyának vagy az apának lehetősége van főállású szülővé válnia.
Ahhoz, hogy valaki főállású anya legyen, bizonyos kritériumoknak meg kell felelnie. Mik ezek a feltételek, és mikor éri meg igénybe venni a gyermekgondozási támogatást?
A főállású anyaság
Nagycsaládosok esetében az egyik szülő számára szülői tevékenysége főállásban is végezhető. Ez a támogatási forma egy olyan jogviszony, amellyel a család ellátására fordított időnek egy bizonyos részét beleszámítják az öregségi nyugdíj alapjaként szolgáló szolgálati időbe, így ezek az évek nem vesznek el az öregségi nyugdíj számítása során. A támogatás a korábbi jövedelemtől nem, a gyermekek számától és életkorától azonban függ, az összege pedig fix. A gyermeknevelési támogatás iránti kérelem benyújtható személyesen, a Magyar Államkincstár ügyfélszolgálatán, illetve online, a MÁK honlapján.
A gyermeknevelési támogatás
Főállású anya státuszban a fixösszegű gyermeknevelési támogatás (GYET) jár, melyet nemcsak az anya, de az apa is igénybe vehet. A támogatás összege azonos a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegével, ami jelenleg 28 500 forint. Az összegből levonandó a 10%-os nyugdíjjárulék, vagyis a GYET összege 25 650 forint, a családban nevelt gyermekek számától függetlenül. A gyermeknevelési támogatást nem terheli személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség.
A gyermeknevelési támogatás igénybevételének feltételei
Gyermeknevelési támogatásban az a szülő részesülhet, aki háztartásában legalább 3 kiskorú gyermeket nevel, és a legfiatalabb gyermek 3 és 8 év között van. A támogatás addig igényelhető, amíg a legidősebb gyermek nagykorúvá nem válik. A támogatás megszűnik, amint a legidősebb gyermek betölti a 18. életévét. Amennyiben azonban a támogatást igénybe vevő saját háztartásában háromnál több gyermeket nevel, a gyermeknevelési támogatás a korban soron következő gyermek nagykorúvá válásáig él. Megszűnik a GYET továbbá akkor is, ha olyan gyermek után igényelték, aki 30 napnál hosszabb időre szociális intézménybe került, illetve akit ideiglenes hatállyal nevelésbe vettek, elhelyeztek.
A GYET és a jogviszony
Gyermeknevelési támogatás mellett legfeljebb heti 30 órában lehet dolgozni, kivéve, ha a munka teljes mértékben otthonról végezhető. A gyermeknevelési támogatás nemcsak az öregségi nyugdíj számításának alapjául szolgáló szolgálati időbe számít bele, de a nők kedvezményes nyugellátásának igénylése esetén a 40 év szolgálati időbe is. A GYED-del és a GYES-sel ellentétben a GYET idejére a munkaadó nem kötelezhető arra, hogy fizetés nélküli szabadságot biztosítson a támogatást igénybe vevő számára.
Kinek éri meg megigényelni a gyermeknevelési támogatást?
Egy három, vagy annál több gyermeket nevelő család esetében a GYET 25 650 forintos összege anyagilag nem nyújt nagy segítséget, azonban adódhatnak olyan helyzetek, amikor érdemes ezt a lehetőséget kihasználni. Amennyiben például a nagycsaládos szülő teljes mértékben otthonról dolgozik, érdemes élnie a gyermeknevelési támogatás adta lehetőséggel. Ugyanígy érdemes megigényelni a GYET-et abban az esetben, ha az egyik szülő otthon tud maradni a gyermekekkel, mert a másik szülő jövedelme ezt lehetővé teszi, mivel ebben az esetben a gyermeknevelési támogatást igénybe vevő szülőnek is biztosítva van az állami nyugdíjrendszerben való ellátása.
Ki nem jogosult a GYET igénybevételére?
Nem veheti igénybe a gyermekgondozási támogatást az a személy, aki bármilyen rendszeres gyermeknevelési támogatásban (CSED, GYED, GYES) vagy más egyéb rendszeres ellátásban részesül, valamint az, aki büntetését tölti vagy előzetes letartóztatásban van.
A gyermeknevelés, mint teljes munkaidős hivatás
Az édesanyák és édesapák számára a gyermeknevelés sokszor teljes munkaidős hivatás is. Míg egyes szülők törekednek a munka és a család összehangolására, mások a gyermeknevelésnek szentelik minden idejüket. Utóbbi esetben megfelelő választás lehet a gyermeknevelési támogatás (GYET) igénybevétele, amennyiben a család legalább három kiskorú gyermeket nevel, és a legkisebb gyermek a 3. életévét betöltötte.